Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Boyle Yasası


Boyle Kanunu (yada Boyle-Mariotte yasası), gaz yasalarından biridir. 1662´de İrlandalı doğa filozofu Robert Boyle  tarafından ilk defa basılmıştır.

Yasa, Richard Towneley ve Henry Power tarafından Boyle´ın önüne getirilmiş ve Boyle da deneyleri yapıp sonuçları basmıştır. Robert Gunther ve bazı diğer otoritelere göre, deneyin aparatını hazırlayan Boyle´ın asistanı Robert Hooke, yasayı formülize eden insan olabilir. Hooke´un matematik konusundaki becerileri Boyle´ı aşıyordu. Hooke ayrıca, deneyler için gerekli olan vakum pompalarını da icat etmiştir. Fransız fizikçi Edme Mariotte (1620-1684), Boyle´dan bağımsız olarak formülü 1676´da bulmuştur. Bu nedenle de bu yasa, Mariotte ya da Mariotte-Boyle yasası olarak da isimlendirilebilir.

Robert Boyle  Robert Boyle

Resim1- Resim 2  Robert Boyle

Edme Mariotte  Edme Mariotte

Resim3- Resim 4   Edme Mariotte


Boyle yasasına göre, sıcaklıklar sabit tutulduğu sürece, belirli ölçüde alınan bir ideal gazın hacmiyle basıncının çarpımı sabittir. Matematiksel bir anlatımla:


P.V = k


P : paskal olarak basınç,
V : kübik metre olarak hacim,
k : gaz sabiti (8.3145 J/(mol K).


k sabitinin değeri, belirli miktarda alınmış gazların hacim ve basınç değerlerine göre yapılmıştır. Sistemde bir değişiklik yaparak - ki bu genellikle gazı içinde bulunduran kabın hacminin değiştirilmesiyle yapılır - yeni hacim ve basınç ölçülmüştür. Bu işlemlerin sonunda çıkan basınç ve hacmin çarpımı k sabitinin değeri olur. Bu noktada tamamiyle doğru olmamakla beraber, V olan hacim arttırıldığında, sıcaklığın sabit tutulduğu göze alınırsa, P olan basınç da bu arttırılmaya oranla azalır. Tam tersi de aynı şekilde geçerlidir; gazın hacmini düşürmek, basıncı arttırır.

Boyle Yasası, genellikle, sadece hacim ya da basınç anlamında yapılan bir değişikliğin sonuçlarını önceden tahmin etmek için kullanılır. Belirli ölçüdeki herhangi bir gazın, sıcaklığın sabit tutulma şartıyla (bunun için soğutma ve ısıtma kullanılmalıdır), "önce" ve "sonraki" hacim-basınç ilişkisi aşağıdaki gibidir:

P1.V1= P2.V2Boyle Yasası, Charles yasası ve Gay-Lussac yasası, birlikte toplam gaz yasası´nı ortaya çıkarırlar. Bu yasaya bir de Avogadro yasası´nın eklenmesi, ideal gaz yasasını ortaya çıkarır.


Kaynak : Metin vikipedi

Animasyon : Nasa.gov


Etiketler : robert, Boyle, yasa, Boyle-Mariotte, kanun, gaz
Yazan : mania  |
18 Nis 2010 Paz   
|  8.347 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...