Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Memristör

Memristör Devri Geliyor

Memristor

HP´nin merkez laboratuvarlarından araştırmacılar, daha önce sadece teorik olarak bilinen dördüncü temel devre elemanının gerçek olabileceğini kanıtladılar. Memristor; direnç, kondansatör ve bobinle birlikte dördüncü temel devre elemanı olacak. Diğer üç temel elemanın birleştirilse dahi yapamayacağı görevleri Memristor gerçekleştirecek.

Bilimsel gelişme belleklerin unutmamasını sağlayacak. Kapalı olan bir bilgisayarı açmak istediğinizde doğrudan kullanıma hazır olacak (bir başlangıç prosedürüne gerek kalmayacak). Ayrıca gelişmeyle düşük güç tüketimi ve zamandan tasarruf sağlanacak.

R. Stanley Williams önderliğindeki HP Information and Quantum Systems Lab, "memristor" (memory resistor) ile ilgili matematiksel modeli ve fiziksel örneği Nature adlı bilim dergisinde yayınladı.

Bu araştırmaya yönelik bir uygulama, yeni nesil bir bellek tipi üzerinde çalışılması olacak. Böyle bir çalışmayla ortaya çıkartılacak bellek tipi günümüzün dynamic random access memory (DRAM) bellek tipinin yerini alabilecek. DRAM kullanan bilgisayarlar güç kesildiğinde veriyi geri kazanamıyorlar. Tekrar enerji sağlandığında DRAM bellekli bilgisayarın "boot-up" işlemiyle manyetik diskten verileri okuyarak açılış işlemini gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu yönden memristor-tabanlı bilgisayarların üstünlüğü güç kesilse bile veriyi korumaları ve boot-up işlemine gerek kalmaması. Sonuç olarak eldekiler azalan güç tüketimi ve boşa giden zamanın kazanımı olarak karşımıza çıkacak.

Memristor

Nature dergisinden konuya bakmak isterseniz bağlantı: The missing memristor found 

kaynak : http://www.teknomag.comEtiketler : Memristör, transistor, mikroişlemci
Yazan : mania  |
17 Nis 2010 Cts   
|  5.353 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...