Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Moleküler Transistör


Dünyaın ilk moleküler transistörü geliştirildi.


Güney korede Yale üniversitesinden bir grup biliminsanı,   karbon atomunun altın elektrotlar arasında bir silikon  transistör gibi davrandığını gösterdi.

1947  Bell kuruluşlarının araştırma laboratuvarlarında, Willian Shockley Başkanlığında John Bardeen ve W a l t e r   Brattain´den  oluşan ekip trafından üretilen ilk transistör sonrasında teknoloji alanında bir çıoğır açılmıştı.  Silkon transistörün icadının ardından milyonlarca transitörün biraraya getirilmesiyle çipler mikroişelmciler derken büyük gelişmelere imkan sunan bu transistör teknolojisi şimdi molküler seviyeyede de yeni bir çığır daha açacak.

moleküler transistör

İki altın bağlantının arasına iliştirilen bir benzen molekülünden oluşan bu yeni transistör, silikon transistörle aynı işi görebileceğini kanıtlandı. Üzerinde 20 yıldır çalışıldığı söylenen bu deney, gelecek açısından çok önemli gelişmelere yol açacak.

Bütün bildiğimiz elektronik boyutlar değişecek.  Nanomakineler, birkaç atomdan oluşan bilgisyarlarlar üretilebilecek. cep telefonlarının  insan vicuduna yerleştirlmesine kadar birçok yenilik sunacak.
Etiketler : moleküler, transistor
Yazan : mania  |
17 Nis 2010 Cts   
|  4.034 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...