Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Transistör


20. Yüzyılın en önemli buluşlarından  biri olarak kabul edilen ve elektronik devrelerin can damarı  olan  transistörler,  1947 yılında yapıldı.


ilk transistör

Dünyanın en büyük telefon şirketi olan Bell kuruluşlarının araştırma laboratuvarlarında, Willian Shockley Başkanlığında John Bardeen ve W a l t e r   Brattain´den  oluşan ekip,teknolojide yepyeni  bir çıpır açan bu buluşlarından dolayı, 1956 yılında Nobel Ödülü´nü paylaştı.

Bardeen ve Brattain, Radyo ve telefon sinyallerinin alınmasında, güçlendrilmesinde ve yansıtılmasından kullanılan  termiyonik kapaklara karşı bir seçenek bulmak için  uğraşıyorlardı. Çabuk kırılabilen ve pahalıya mal olan  bu lambaların ısınması için belirli bir sürenin geçmesi gerekiyordu. Ayrıca  bir hayli de elektrik tüketiyordu.

Ekip ilk transistörü, ince bir germanyum tabakasından yaptı.  1947 Noel´nden iki gün önce, bu transstör bir radyo  devresine takıldıve brattain,defterine şu  satırları yazdı :  "Bu devre gerçekten  işe yarıyor. Çünkü ses düzeyinde  hissedilir bir yükselme sağlandı."

transistor

Transistör,tıpkı lamba gibi, ses sinyalini  güçlendiriyordu.  Ama hem boyut olarak çok daha küçüktü hem de daha az enerjiye ihtiyaç duyuyordu.

Önceleri küçücük bir aygıtın  o koca lambaların yerini alabileceğine pek az kimse inandı. Ama Shockley ve ekibi, dört yıl içinde büyük gelişmeler sağladılar. 1952 yılında transisör  orijiinal boyutlatunun onda birine indirildi.  ve çok daha güçlendi. 1957´de  yılda 30 milyon  transistör üretlebilecek aşamaya gelindi.

transistor 

Bu alanda gelişmeler yine de sürdürüldü.  Bilim adamları, germanyum tabakası yerine, çokdaha büyük ısı şiddetlerine dayanabilen saf silikon  kristali kullanmaya başladılar. Akımı sanyenin 100 milyonda biri kadar kısa  bir zamanda iletebilen  transsitörler imal edildi.  bunların sayesinde cep tipi hesap makineleri, Dijitlal saatler yapıldı.  Radyo ve TV alıcılarındaki lambaların  yerini de transistörler aldı. Eğer bu küçük harika aygıtlar  olmasaydı, uydu haberleşmeleri,uzay araçları ve ayın insan tarafından fethi de mümkün olmayacaktı.Etiketler : Transistor, İcat, İcad, Elektronik, Yarıiletken, Pnp, Npn, Silikon, Willian, Shockley, Bardeen, Brattain
Yazan : mania  |
16 Nis 2010 Cum   
|  7.305 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...