Loading...
BILIMINSANLARı ARŞIVI


 Forum

Samuel Morse

 


Samuel Finley Breese Morse (Massachusetts Charlestovvn  1791 –  New York 1872)

Mors alfabesinin mucididir. 1791 yılında Massachusetts eyaletinin Charlestovvn kentinde doğdu.  Bir  papaz olan Jedidiah Morse ile Elizabeth Ann Breese Morse´un ilk çocuklarıdır.  Daha küçük bir çocukken Phillips Akademisi´ne katıldı daha sonra 14 yaşında yüksekokula başladı. Kendini sanata ve çok tanınan bir Amerikan ressam olan Washington Allston´ın öğrencisi olmaya adadı.

morsYale Üniversitesi´nde iken, Benjamin Silliman ve Jeremiah Day´in elektrik hakkındaki konferanslarına katıldı. Portre resimler yaparak para kazandı. 1810´da Yale Üniversitesi´nden mezun oldu. Morse daha sonra 1811´de Allston´a Avrupa´ya giderken eşlik etti.

Morse bir taşı yada mermeri 3 farklı boyutta yontabilen mermer kesme makinesini icat etti.

Morse bunun patentini alamadı, çünkü 1820´de Thomas Blanchard´ın benzer bir icadı vardı.

Morse 1837´de elektrikli telgrafı icat etti. Joseph Henry, bugün Princeton Üniversitesi´nde bulunan çalışan ilk prototipi yapmıştı. Henry ayrıca, Morse´un O´Reilly´ye karşı dava açmasına rağmen yayınlayamadığı bilimsel dokümanlara da sahipti. Patent denemesi sürecinde, Morse´un avukatı, Morse´un kendi el yazısıyla yazılmış olan bilimsel dokümanların yakıldığını iddia etti.

Joseph Henry zamanının açık kaynaklı teşebbüs sahiplerindendi ve Morse gizlilik avantajlarını elinde bulunduruyordu. 1837´de Morse cihazın patentini aldı. 1832´de, Morse elektomanyetik telgraf ve Dr. Charles T. Jackson´la yaptığı telgraf görüşmelerinde kullandığı Morse Kodları olarak bilinen sinyal alfabesi fikirlerini geliştirdi.

1830´da Roma´da öğrenim görürken, Danimarkalı/İzlandalı heykeltıraş Bertel Thorvaldsen tarafından eğitildi; Bazen bu iki sanatçı Antik Roma yıkıntılarında yürüyüşe çıkardı. Morse ayrıca Thorvaldsen´in portresini de yaptı.


1835 sonbaharında, Morse hareketli kâğıt şerit üstüne kayıt yapan bir telgraf geliştirdi ve sergiledi. 1836 başlarında, Morse kayıt yapan telgrafını Dr. Leonard Gale´e sundu. Aynı yıl topladığı 1496 oyla New York belediye başkanlığı seçimlerinde başarısız oldu.

samuel mors


1836´da Morse çalışan ilk telgraf örneğini bitirdi. Bu telgraf tek elementli bir pil ve basit bir manyetizma kullanıyordu. Bu örnek 13 – 14 metre gibi çok kısa mesafelerde çalışıyordu. 1836 kışında Morse ilk örneğini Leonard Gale´e gösterdi. Gale, Joseph Henry´nin elektromanyetik röleler üzerine çalışmalarından haberdardı. Bu bilgilere dayanarak Gale, Morse´a birkaç gelişme tavsiyesinde bulundu ve Henry´nin bu gelişmeleri anlatan 1831 tarihli bilimsel yayınlarını okuması için teşvik etti. Bu gelişmelerle birlikte Morse ve Gale 16 kilometrelik bir alandan gelen mesajları kaydedebilecekti. Aynı yılın Eylül ayında, Alfred Vail New York Üniversitesi’nde telgrafın gösteriminde asistanlık yaptı. Vail’in babası iyi bağlantıları olan mucit, avukat, topluluk lideri ve teknoloji yatırımcısıydı. Morse’un telgraf üstündeki çalışmalarını finanse etti.

 Samuel Mors

Mors alfabesi ve devamı 2 inci sayfadadır.


Etiketler : Samuel Morse
Yazan : mania  |
13 Nis 2010 Sal   
|  19.781 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...