Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Kanamayı Durduran Nano-jöle

nano jle
 
Protein moleküllerinden oluşan bir solusyon, herhangi bir yaraya uygulandığında nano-biyolojik bir jöleye dönüşerek kanamayı durdurabiliyor.
 

Bilim insanları, solusyonun hayvanlar üzerindeki denemelerinin başarıyla sonuçlandığını, 3 yıl içinde insanlar üzerinde de sınanacağını belirtiyor. Kanamayı saniyeler zarfında durdurabilen bir solusyon, birçok hastanın hayatını kolaylaştıracak, ameliyatlarda kanamaya bağlı sorunları giderecek ve birçok kazada hayat kurtaracak.

Araştırmayı yürüten Massachusetts Institute of Technology moleküler biyoloğu Shuguang Zhangin, 1991’den bu yana nano-yapılar üzerinde çalışıyor, bu çalışmalar arasında farelerde hasara uğramış sinir hücrelerinin yeniden güçlenmesini sağlayan nano mekanizmalar da bulunuyor.

KANAMAYI NASIL DURDURDUĞU BİLİNMİYOR
Zhangin, peptid sekansların tuzlu solusyonlarda nanolifler oluşturacak şekilde öbeklenmesine odaklandı. Bu deneylerde bazı maddelerin beyin kanamalarını durdurduğu farkedildi. Bazı peptidlerin beyinden başka organlardaki kanamalara da uygulandığında hücreleri bozmadan kan akışını durdurduğu gözlemlendi.CERRAHLAR İÇİN İDEAL

MIT uzmanı Rutledge Ellis-Behnke, peptidlerden yapılan söz konusu solusyonun kemirgenlerdeki her türlü kanamayı durdurduğunu vurguluyor. Peptidlerin oluşturduğu jölemsi solusyonun kanamayı hangi yolla durdurduğu ise hala bir soru işareti. Zhang, bu solusyonu temel alan yeni ilaçlar üretilmesi için kanamayı durduran sürecin daha iyi anlaşılması gerektiğini vurguluyor. Birçok cerrahın ameliyat sırasında meydana gelen ani kanamalara karşı böyle bir ilaca büyük ilgi göstereceği belirtiliyor.

Kaynak: Araştırma 10 Ekim tarihli Nanomedicine dergisinde yayımlanmıştır.

Etiketler : bilim, teknik, nano, icat, teknoloji, jöle, tıp, molekül,
Yazan : mania  |
31 Ekm 2006 Sal   
|  6.214 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...