Loading...

PicBasic Mi Assembler Mı?

Hangi dili kullanmalıyız?

öncelikle bu tercihi yapmamızda kriter nedir ona bakmak lazım. eğer kolaylık zorluk açısından olaya bakıyorsak bu durumda cevabımız tabiki pic basic pro dan yana olacaktır.
basic hem zamandan kazandırıyor ve hemde çok kolay.

Eski QBASIC diline alışkın arkadaşlar için bu çok daha kolay gelecektir, hatta programlama konusunda biraz bilginiz varsa pic basic pro öğrenmek ve pic kodlarını yazarak tasarım yapmak çok kolay olacaktır.

mesela if...then...else yapısını ve for next gibi bir döngüyü kullanabiliyor olmak insanı baya rahatlatıyor. Burda durup dururken assembler ile kod yazıp işi zora sokmaya gerek yok diye düşünebiliriz.

evet haklısınız aslında, ama işin birde öbür tarafı var. pic basic içinde kullanacağınız işlemler yine kullandığımız pic'e bağlı ve yine aynı register leri kullanarak işlem yapıyoruz, örneğin bir kesme konusunda olduğu gibi.

Pic programlama konusunda yeni başlayan biri için benim bu konuda diyeceğim şudur ki; eğer işi öğrenmek istiyorsanız önce assembler'i kullanmanız, sonrada olayı kaptıktan sonra artık ister basic ile yazarsınız isterseniz assembler ile isterseniz de C ile.

çünkü basic ile yazdığınızda bazı yerler kapalı kalıyor. Bana sanki pic'in kendisi ile yazdığım kodlar arasına kapalı bir alan koyuyor ve arada göremediğim yerler varmış gibi geliyor. I

IF PORTB,1=1 Then
High PORTA.1
EndIF 

sınamasında portb nin 1 nolu bitini basic ne yapıyorda kontrol ediyor. Bu bana kapalı geliyor. bir de şu varki basic derlemeyi yapınca asm kod yazmadığımız halde elimizde uzantısı ASM olan bir dosyamız oluyor. Bu konuda sanırım basic önce BAS dosyasında bulunan kodlara göre bir asm dosyası oluşturuyor ve ardından bu asm dosyasını derleyerek HEX dosyayı oluşturuyor. ama şurası gerçek ki; pic basic ile çok kısa zaman içinde bir program yapıp pic'i çalıştırabiliyorsunuz. Döngülerle, uzun uzun sayılarla uğraşmıyorsunuz. basit ve kısa zaman. bide işin diğer tarafı var, buda çoğumuzun hoşuna gitmeyen bişey. PicBasic Pro paralı bir program. www.melabs.com dan da görebileceğiniz gibi PICBASIC PRO™ Compiler - $249.95 + kadeve si var mı? bilmiyorum. şimdilik bu konuda da bu kadar. Bol Kodlu Günler 24.05.2005

Etiketler : assembler, picbasicpro, pic basic pro, pic, 16f84, programlama dili, pic programlama
Yazan : mania  |
24 May 2005 Sal   
|  16.094 defa Okundu.

Yorumlar

(Toplam yorum : 1 )
mahmut beşirli (Misafir)
13 Mar 2012 Sal

teşekkür ederim iyi bir anlatım