Loading...

Programlar

PIC PROGRAMLAMA (programlar)

bu bölümde program yazmak derlemek ve bunu Mikrokontrolöre yüklemek için gerekli programların açıklamalarını ve programların linklerini bulabilirsiniz.

1) Text editor:bunun için herhangi bir text editörü kullanabilirsiniz. en basitinden windows NOT defteri. Windows da Not defteri,Wordpad DOS üzerinde Edit bu programlardan herhangi birisiyle yazdığınız kodları uzantısı ASM olacak şekilde kaydediyorsunuz ve bu programla işiniz bitiyor.

2) Mpasm Assembler Derleyici Programı :

Text editor ile yazdığınız ASM dosyayı derleyerek entegre devreye yüklemek üzere kullanacağınız HEX uzantılı dosyayı oluşturur. Microchip firmasının kensi sitesinde bedava verdiği bir derleyici programdır. isterseniz buraya tıklayarak MPLAB 710 programını indirebilirsiniz.(29.4 MB)

3) HEX Dosyayı Entegreye Yazma Programları

Bu programlar MPASM ile elde ettiğiniz HEX dosyayı programlama unitesi ile PIC´e yükleyen programlar. Bunun için birsürü program var. ama ben size CardWriter programını Tavsiye ederim.

Bu programı bu linke tıklayarak yükleyin.(CardWriter.zip - 420KB)

programı bilgisayarınıza indirdikten sonra açın ve açtığınız dizinden Cardwiter.exe yi çalıştırarak kullanın. resmi büyük görmek için üzerine tıklayın. 

 

 bu pencerede Load düğmesine (soldan Birinci Düğme) tıklayın. karşınıza aşağıdaki pencere gelecek

 

dosyanız açıldıktan sonra Card Writer penceresinde Write Düğmesine tıklayın ve bekleyin. yazma işi başlayınca eğer ünitede ve bağlantılarda problem yoksa alttaki kırmızı panel üzerinde yeşil bir renk sağa doğru %100 ´ e kadar ilerleyecektir. ve en sonunda size READY... uyarısını verecektir bu uyarıyı aldınızsa PICiniz kullanıma hazırdır.

ki eğer bir yerde problem varsa zaten yazma işlemi başında yada ortalarında hata verecektir.

4) Code Designer. pic basic pro kodlarını yazıp, yazdığımız kodları direct basic programıyla Compile edebileceğimiz bir program. bu programın pic basic pro ile kullanımı hakkında bilgi için PicBasicPro kullanımı sayfasına bakabilirsiniz.
bu programı bilgisayarınıza yüklemek için aşağıdaki linke tıklayın.

IC-prog programını yüklemek için tıklayınız.  IC-Prog.zip(491KB) 

bu sayfa da şimdilik bu kadar.

Etiketler : Programlayıcı, Pic, Yükleyiciler, Derleyiciler, Assembler, Codedesigner, Picprog, Cardwriter, ICprog
Yazan : mania  |
19 Nis 2005 Sal   
|  41.752 defa Okundu.

Yorumlar

(Toplam yorum : 5 )
mania
19 Şub 2011 Cts
Herşeyi maalesef yazıya dökmek mümkün olmuyor, diğer taraftan biz elimizden geldiğince anlattık  ve anlaşılmayan yerler için yorum bölümümüz var,mutlka anlatımlarda eksiklik vardır. ve diğer taraftan programlama için gerekli olan her detayı verdiğimizi de iddia etmiyoruz. biz sadece bilmeyen arkadaşlara giriş olsun mahiyetinde anlattıyoruz bu bölümdekikonuları. ve pic programlama bölümümüzdeki  yazılarımızın hepsi bize aittir, kendi anlatımımızdır. 
aydın sekeroz (Misafir)
19 Şub 2011 Cts
arkadaşım siz kendiniz nasıl programramlama yapılır bilmiyorsunuz birde çıkmış kendinizi programlamayıcı olarak tanıtıyorsunuz birisde ordan hiç bilgisi yokya adama hocam diye hitap ediyor. text editor ü ne hemen yazdın hangi kodları gırdın nasıl u kodları çozdün ve devrede yazmak istediğin yazıyı ne hemn yazdın text te yazdıgın dosyayı asm uzantısı olarak nasıl derledin sevgılı akılsız arkadasım bunları 3 yasındaki çocuk da yazar ya adam gibi gercekten biliyorsan sıfırdan anlat, yada bilmeyen ve yeni ögrenen insanların aklını karıstırma bildiğinde sana kalsın

aydın şekeröz (Misafir)
19 Şub 2011 Cts
tayfun (Misafir)
19 Oca 2011 Çar

güzel konu teşekkürler.
sahsiaga
6 Nis 2010 Sal


sayın hocam merhaba cok buyuk zevkle pık programlıyorum ısısta sumıle edıyorum yazılımım ıyıı ama bunu bı turlu gercek hayata dokemedım cunku bılgım sıfır yazılım ıyı 2 yıılık mezunum sımdı hocam ben ılk olarak yansın sonsun devresı yapmaya calısıtım ısısta derledım guzel yanıo :) bunu ben gercek hayata dokmek ıstedım kartın ustune 16f84 u yerlestrdım bıde led yerlestırıdım ama toprak ne guc nasıl verılır hıccccc bılgım yokk dıolar kı vdd ucuna 5 volt ver nasıl vercem kı ben 5 volt pıl + ve - den olusuooyor nasıl baglantı yapıcam bıde toprak lama ucu nu nasıl kullanacam hocam lutfen yardım edın cok ısteklıyım ama bu ıstegım kaybolmsın teskkurler