Loading...

16F84 Bağlantı Şeması

programIladığınız PICi denemek-için bir deneme kartına sahip olmanıız gerekiyor.

pic16F84 Genel Bağlantı

Şekli-dikkatle inceleyip-devreyi oluşturun.
PIC i çalıştırmak için devrede bir osilatör katı bulunur.

Çeşitli osilatör tipleri kullanılmasına rağmen PIC lerde zaman sorunları da dikkate alınarak daha çok kristal (XTALL olarak gösterilir) osilatörler kullanılır. ve genelde şekilde gördüğünüz gibi en çok 4 Mhz lik bir kristal ve 22 pikoFarad lık 2 condansatorden oluşan kristal osilatör tercih-edilir.

Kristal değeri doğrudan zamanlalama-için önemli-olduğundan, enbaştan kullanılacak
kristal değeri iyi seçilmelidir ve program bu değere göre yazılmalıdır. bu konuda en iyi çözüm hiç uğraşmadan 4MHz bir kristal seçimidir.

yukardaki şekilde görüldüğü gibi sizde kristal osilatöre 22 pikoFarad lık 2 Condansatör alın ve pic16F84 ün 15 ve 16 nolu uçlarına bağlayın.


14 nolu bacağa +5 volt, ve 5 Nolu bacağa da güç kaynağının (—) ucunu bağlayın.

4 Nolu uç (MCLR) (Master Clear) RESET ucudur. Herhangi bir zamanda resetleme işlemini bu pine bağlayacağınız bir butonla yapabilirsiniz.

geride kalan 13 adet uç; giriş yada çıkış olarak kullanabilecek port uçlarıdır.

Port B= 6,7,8,9,10,11,12,13

PortA=17,18,1,2,3

bu Portların hangisinin çıkış hangisinin giriş olarak kullanılacağı kullanıcının tercihine bağlıdırr. istediğimiz ucu giriş, istediğimiz ucuda çıkışucu olarak kullanabilirizz.

Bu devreyi dikkatli bir-şekilde oluşturun-ama 16F84 için burdada bir soket kullanın. (yazılım devresinden çıkarıp buraya lehimle meyeceksiniz herhalde değilmi:)).......)

ayrıca bu devre içinde 7805 ile 5 volt luk regulator koyarsanız, pic inize iyilik etmiş olursunuz. çünkü PIC, fazla voltaj giderse yanabilir.

Kullanacağınız pic16F84 için bir soket daha alın. ve 16F84ü bu sokete takın ve PIC devamlı bu sokette dursun.

Programlama-ünitesinden çıkarıp deneme ünitesine takmalarda-ayaklarının bozulmaması için bu-soketle beraber takıp-çıkarın.

Eğer uğraşacaksanız, her 2 devreyide biraraya getirip çok kontaklı bir anahtar ile yazılım moduna alıp yazma, deneme moduna alıp deneme kartı olarak kullanabilirsiniz.

deneme devresi bu kadar, programlama devresi bölümündeki devreyide oluşturup

Yazılım kısmına geçebiliriz...

kolay gelsin.
Etiketler : pic, programlama, mikroişlemci, mikroprocessor, pic16f84, 16f84, pic16f877, pic16f877

Yazan : mania  |
19 Nis 2005 Sal   
|  30.696 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...