Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Bermuda Şeytan Üçgeninin Sırrı Çözülmüş

Bermuda Şeytan Ücgeni Atlas Okyanusu'ndaki bu bölgede, özellikle son 60 yılda birçok  gemi ve uçak kaybolmuş ve bunlardan geriye tek bir iz bile kalmamıştı. Kimsenin açıklama getiremediği bu esrarengiz fenomen, içinde bilimadamlarının da bulunduğu pek çok insan tarafindan "doğaüstü bir takım güçlerin yaptırımı" olarak algılandı ve oyle lanse edildi.

Bermuda eytan cgeni

Ancak, uzun yıllardır devam eden arastırmalar birkac yıl once bir sonuc  verdi ve bu gizemli olayların aslında basit bir "dogalgaz cilvesi"  olduğu acıklandı.

Yer altından fıskıran dogal gazlar, sadece yuksek kara parçalarından değil,deniz ve okyanus tabanlarından da çıkarlar. çunku deniz tabanları da ustu suyla kaplanmıs alçak kara parçalarıdır.


Ancak, okyanuslar çok derin altındaki bölgelerden çıkmak isteyen doğal gazlar, oradaki çok düşük ısının da etkisiyle katı hale donüsürler ve "hidrat" denilen beyaz ve tebesirimsi bir madde haline gelirler. çok derinlere dalabilen  robot kameralarının bu bölgedeki karbeyaz okyanus tabanını ve bazı gemi enkazlarını resimlemesinden sonra konuya şu bilimsel açıklama  getirilmistir:

Bu bölge, Gulf Stream denilen sıcak su akıntısının da gectigi yerdir.  Tabanın bazen ısınması yüzünden, bu "tebeşir gazlar" erir ve sudan  hafif oldukları için yüzeye doğru yükselirler. O anda, tabandan yüzeye kadar bir boşluk (vakum-girdap) oluşur ve okyanus adeta delinir. O  sırada oradan geçen yüzer ne varsa, derin bir kuyuya düser gibi hızla  okyanusun dibini boylar. çünkü, gazın kaldırma kuvveti gemileri taşıyacak güce sahip değildir.

Gaz yükselmesi sona erince boşluk tekrar  suyla dolar ve geriye hiçbir iz kalmadan kocaman gemiler  kilometrelerce  derine gömülmüş olurlar. Uçakların düşerek kaybolması ise gene aynı  sebeptendir. Yüzeye çıkan doğal gazlar , havadan da hafif oldukları için yükselmeye devam ederler.

Bu kez vakum , bölgenin üzerindeki  atmosferde oluşur. Oradan tesadüfen geçen bir uçak hemen irtifa  kaybeder ve motorları durur. çünkü, motorlardaki benzinin yanması için oksijene ihtiyaç vardır ve o boşlukta hava olmadıgı için oksijen de olmaz. Böylece uçak da, hızla okyanus tabanını boylar.Etiketler : Bermuda, Şeytan, Üçgeninin, Sırrı, Çözülmüş, internet, bilgisayar, bilim, teknik, uzay, bilimteknik, gezegen, güneş, sistem
Yazan : mania  |
6 Nis 2006 Prş   
|  15.857 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...