Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Yeni Ufuklar Fırlatıldı

Güneş sisteminin en uzak gezegeni Plüton’a gidecek Amerikan uzay aracı “New Horizons” (Yeni Ufuklar) uzaya fırlatıldı. Yeni Ufuklar 10 yıl sürecek yolculuğuna 60 metre boyundaki Atlas-5 roketiyle çıktı.

Uzay aracı, Florida’daki Cap Canaveral uzay üssünden TSİ 21.00’de Plüton gezegenine doğru yola çıktı. Aracın fırlatılışı, daha önce iki kez ertelenmişti.On yıl sürecek yolculuğuna 60 metre boyundaki Atlas-5 roketiyle çıkan “Yeni Ufuklar”, uzun yolculuğunda radyoaktif plütonyum yakıtını kullanacak.

700 milyon dolarlık aracın hedefi Plüton, Dünya’ya ortalama 5,7 milyar kilometre uzakta bulunuyor.

Ay büyüklüğündeki Plüton’a gidecek araç, bugüne dek yapılmış uzay araçlarının en hızlısı. Araç, Dünya’nın çekim alanından çıktıktan sonra saatte 77 bin km hızla yol alacak.

Bu, bir merminin saniyede 1,5 km’lik hızının 10 katı demek.

Plüton’da sıcaklık eksi 253 dereceye kadar düşüyor. Yani Plüton, atom hareketinin bile durduğu mutlak 0’dan (-273) sadece 20 derece daha sıcak.

“New Horizons” aracı, adını ilkçağların yeraltı tanrısından alan Plüton’un, 1978’den bu yana bilinen tek uydusu olan ve adı “ölü taşıyıcısı” anlamına gelen Charon’u da yakından inceleme olanağı sağlayacak.

Amerikalı astronom Clyde Tombaugh, 75 yıl önce Arizona eyaletinde Flagstaff-Lowell Gözlemevi sayesinde Plüton’u keşfetti.

Uydu Charon’u ise yine Amerikalı astronomlar James Christy ile Robert Harrington 1978 yılında buldu.


 

Etiketler : Yeni Ufuklar, New Horizons, uzay, bilim, teknik, pluton, Charon, roket, uzay aracı
Yazan : mania  |
30 Oca 2006 Pts   
|  0 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...