Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

1969-1976

1969

ABD Savunma bakanlığı ARPANET (Advanced Research Projects Agency) projesini başlattı. 1965 yılında MIT Lincoln Laboratuvalarındailk kez iki bilgisayar birbirıne bağlanmış ve karşılıklı veri alış verişinde bulunmuşlardı. ARPANET projesi kapsamındaysa dört üniversitenin bilgisayarları, araştırma, eğitim ve hükümet uygulam alarını yürütmek için birbirine bağlandı. Hükümet bu projeye başlarken olası bir düşman saldırısı ardından iletişimin kesilmesi durumunda klasik iletişim yollarına alternatif olacağı düşüncesini taşıyordu. Bu proje günümüzde kullanılan internetin başlangıcı niteliğindeydi.

1967

İngiliz Gökbilimciler Antony Hewish ve Jocelyn Bell ilk pulsarı KEşfettiler. Hwish ve Bell, bu bulluşlarının radyo dalgalarındaki hızlı ve ani oynamaları kaydetmek amacıyla özel olarak tasarlanmış bir radyoteleskop yardımıyla gerçekleştirdi ler.

1970

Kömür, petrol gibi fosil yakıtların kullanılmaya başlamasından sonra gösterilen ilginin azaldığı rüzgar enerjisi yeniden gündeme geldi. Tüm dünyada fosil yakıt rezervlerinin sınırlı ve gittikçe tükeniyor olması buna seçenek oluşturacak enerji kaynakları bulmayı gerektiriyordu. Binlerce yıldır insanlığın mekanik amaçlarla kullandığı rüzgar enerjisi artık enerji üretmek için de kullanılmaya başlıyordu.

1969

neil amstrong21 Temmuz´da ABD´li astronotlar Neil Armstrong ve Edwin Aldrin Ay´a ayak basan ilk insanlar oldular.

1972

emailElektronik Posta (E-mail) geliştirildi.

1971 Amerikan sondası Mariner-9 Mars gezegeni çevresinde yörüngeye girdi ve yaklaşık bir yıl boyunca gezegenin yüzey haritasını çıkardı.

1973

ilk mikrobilgisayar üretildi. Önceki bilgisayarlara göre daha küçük olduğu, tek bir kullanıcıya hizmet verdiği bu bilgisayarlara mikrobilgisayar adı verilmişti. Fransız R2E şirketi tarafından piyasaya sürülen bu mikrobilgisayarın adı Micral´di.

1971

ilk uzay istasyonu olan Salyut-1 Ruslar tarafından Dünya yörüngesine oturtuldu. Bilimsel gözlem ve araştırmalar yapacak olan Salmut uzay istasyonu, oldukça yakın bir yörüngeye oturduğundan giderek Dünya´ya yaklaştı ve altı ay sonra atmosfere girdi.

1975

appleApple-1 bilgisayarlar piyasada. Apple Inc. firmasından Steve Woznaik ve Steve Jobs´un tasarladığı Apple-1, 1976´dan itibaren insanlar tarafından benimsenerek önemli bir ticari başarı sağladı.

1972

ilk mikroişlemci (Intel 4004) yapıldı. Bu, üzerine 2300 transistör yerleştirilmiş 7 mm x 7 mm boyutlarında, kare biçiminde silisyum plaktı.. 4 bit değerinde kelime işleine gücü vardı.

1978

ilk tüp bebek dünyaya geldi. ingiltere´de yapay dölleme sonucu hamile kalan bir kadın doğum yaptı. Bu tarihten sonra yapay dölleme yoluyla doğan tüm çocuklara tüp bebek denmeye başlandı.

1974

Amerikan sondası Mariner 10 Merkür gezegenine yakıcıştı ve gezegenin yüzey haritasını çıkarttı.mariner10

1981

IBM PC (Personal Computer) kişisel bilgisayarlar piyasada. Mikrobilgisayarların gündelik yaşama girmesi büyük ölçüde bu bilgisayarların ve Microsoft firmasının hazırladığı MSıDos işletim sistemi sayesinde olmuştur.


1976

Uzay sondaları Voyager-1 ve Voyager-2 fırlatıldı. Güneş sistieminin dış bölümündeki gezegenleri gözlemleyen ve bu gezegenler hakkında Dünya´ya bilgiler yollayan uzay araçları Güneş Sistlemi´nin hiç bilinmeyen yönlerini de ortaya çıkardı.


Etiketler : bilim , teknoloji, buluş, icat, teknik
Yazan : mania  |
25 Nis 2005 Pts   
|  0 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...