Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

1940-1945


1940

Karl Landsteiner kandaki Rh faktörünü keşfetti. ilk kez tespit edildiği bir maymun türünün (Rhesus) adını taşıyan bu faktör,
anne ve dölütün kanında bir dizi tepkimeye yol açarak düşük, ölü doğum  ve yeni doğan bebekte öldürücü bir hastalığa neden oluyordu.

1940

ABD´de ilk renkli TV  yayınları başladı.

1941

Helene Taussig ve Alfred Blalock "mavi bebek sendromu" olarak
bilinen bozuklukla doğan bebekler için cerrahi tedavi yöntemi geliştirdiler.  Bu bebeklerin cildi kanda yeterli oksijen olmadığı için mavi-mor bir renk  alıyordu. ilk ameliyatı 1944 yılında uygulayan Blalock, bu yöntemle birçok  yaşam kurtardı.

1940

Mc Millan ve Abelson, uranyumu nötron bombardımanına tutarak ilk
yapayelement olan neptünyumu elde ettiler.

1941

Fritz Albert Lipmann canlı

hücrede enerji aktarımı kuramını açıkladı ve A TP(adenozintrifosfat)´nin oynadığı temel rolü kanıtladı. Buna göre canlı sistemlerdeki biyokimyasal tepkimeler,  termodinamik yasaların dışında değildir; enerji yoktan var edilemez.
Hücreler enerji bakımından zengin moleküller taşıdığı için enerji
tüketen tepkimeler oluşur. Bu moleküllerin en bilineni de ATP´dir.

1940

mağara resimFransa´da
dört genç rastlantısal olarak Lascaux Mağarası´nı keşfetti. Mağaranın önemi binlerce yıl öncesinden kalma duvar resimleriyle dolu olmasıydı. Sonraları yapılan karbon-14 testi sonucunda bu mağaranın MÖ 15 000-13 000  yıllarından kalmış olduğu anlaşılacaktı.

1942

Wernher von Braun ilk başarılı roket deneyini yaptı. Von Braun´un çalışmaları Almanya´da askeri amaçlı roketlerin yapımında kullanıldı. ileriki yıllarda ABD´de kurulan NASA da uzay çalışmaları için gereksinim duyduğu roket teknolojisini Von Braun´un çalışmalarından elde edecektir.

1942

Enrico Fermi2 Aralık´ta Enrico Fermi, Chicago Üniversitesi´nde atom pili adıyla tanınan uranyum- yakıtlı grafitli
ilk nükleer reaktörü yaptı. 

1943

Selman Waksman, verem hastalığının tedavisinde etkili ilk  antibiyotik  olan streptomisini buldu. Waksman aynı zamanda antibiyotik terimini kullanan ilk kişiydi.

1942

Atom bombasıABD Atom bombası yapımına yönelik olarak gizli  Manhattan projesini başlattı. Robert Oppenheimer´ın başkanlığında yürütülen proje 1945 yılında sonuçlandı. ilk atom bombası 16Temmuz 1945´te Albuquerque´te bulunan bir hava üssünde denendi. Ani bir şok dalgası, yoğun ışık yayılması ve sıcaklık dalgalarının ardından gelen mantar şeklinde bir duman bu patlamanın sonuçlarındandı.


Bombanın açığa çıkardığı enerji 15 bin ton TNTninkine eşitti. Bu denemeden
1 av sonra.Japon kentleri Hiroşima ve ve Nagazaki kentlerine atom
bombası atıldı.

1944

isviçreli farmakolog Daniel Bovet, histamin etkisini engelleyerek vücudun alerji tepkilerini yatıştırabilen antihistaminik ilaçların
ilk örneği olan prilamini elde etti.

1945

ingiliz Arthur C. Clarke, yereksenli uyduların Dünya´da birbirinden uzakta yer alan noktalar arasındaki Arthur C. Clarke  iletişim için röle (aktarma) istasyonu olarak görev yapabileceklerini gösterdi.Etiketler : bilim , teknoloji, buluş, icat, teknik
Yazan : mania  |
25 Nis 2005 Pts   
|  8.700 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...