Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

1916-1925

1916

Einstein "Genel Görelilik Kuramı" albert einsteinolarak bilinen çalışmasını  yayımladı. Bu çalışma bilim dünyasını sarsan görüşler içeriyordu. Kuramın öngörülerinin deneysel kanıtlarıysa ancak Birinci Dünya Savaşı´ndan sonra, Mayıs 1919´da Gine Körfezi´ndeki Principe adasında ve Brezilya Sobral´de gerçekleştirilen Güneş tutulması gözlemleri sonucu elde edildi.

1916

Kara deliklerin varlığına daıir ilk varsayım ortaya atıldı. Alman gökbilimci Karl Schwarzschield, yeterli kütleye sahip cisimlerden kaçış hızının ışık hızına yaklaşabileceğini, bu nedenle doğrudan gözlemlenemeyeceklerini kanıtlamak amacıyla, genel denklemlerden yerarlanarak karadelik kuramının temellerini attı.
Çekimlerinden ışık dahil hiçbir şeyin kaçamayacağı bu cisimlere karadelik adının verilmesi yaklaşık 50 yıl sonra olacaktı.

1918

Tarımda benzin motorlu traktörler kullanılmaya başladı. Üretimin
artmasıyla birlikte çiftçiler yalnız kendi gereksinimlerini karşılamak
için değil, piyasaya mal satmak için de çalışmaya başladılar.

1917

Sonar Kullanılmaya başladı. Ses dalgaları yoluyla
cisimlerin yerini saptayan bu aracın temel ilkeleri Frınsız fizikçi
Paul Langevin tarafından ortaya atılmıştı. Gemilerde ve denizaltılarda
genel kullanım alanı bulan sonar, deniz yolculuklarını daha güvenli kıldı.

1920

Soğutucular gündelik yaşamda. Üretilmeye başlayan elektrikli buzdolapları yiyeceklerin saklanmasında yeni bir çığır açtı.

1920

ABD´de düzenli radyo yayınları başladı. Aynı yıl ingiltere´de
de radyo yayınları başlamıştı.

1921

Hermann RorschachHermann Rorschach, kendi adıyla anılan ve yansıtma tekniğine dayanan psikolojik testler uygulamaya başladı.

1921

Kanadalı bilim adamları Frederick G. Banting ve Charles H. Best,
pankreas özütünden insülin elde ettiler. Bu buluş, şeker hastalığı
tedavisinde çığır açtı.

1921 Robot sözcüğü ilk kez kullanıldı. Çek oyun yazarı Karel Capek, Rossum´s Universal Robats (Rossum´ıın Evrpnsel Robotları) verdiği oyununda verilen emirleri düşünmeden yerine getiren makineleşmiş insanlardan söz ediyordu. Robot sözcüğü Çek dilinde angarya iş anlamına geliyordu.

1922

Tutankaman´un mezarı bulundu. Mumyanın bulunduğu odaya ilk
kez ingiliz kazıbilimci (arkeolog) Howard Carter girdi. Mısır´da 19. sülale döneminde "Amama kralları" olarak bilinen Ahenaton, Smenhkare, Tutankamon ve Ay´ın adları firavunlar listesinden silindıği için mezarının yeri unutulmuştu. Bu sayede özgün haliyle, bozulmadan bulunan mezar, birçok arkeolojik bulgu sağladı.

1923

arthur compton Arthur Compton, X ışınlarının elektronlarla çarpışması durumunda dalgaboylarının değiştiğini belirleyerek bunun nedenini açıkladı. Bu buluş, elektromanyetik dalgaların hem dalga
hem de parçacık niteliği taşıyan ikili yapısına ilişkin görüşü doğrulamıştır.

1923

isviçreli psikolog Jean Piaget, çocukların derslerde yaptığı yanlışların"  gelişigüzel olmadığını, belli yaş gruplarında özgün yanlışların yapıldığını ortaya koydu.
Böylece çocuğun yetişkinliğine değin bir dizi zihinsel gelişim evresinden
geçtiği sonucuna ulaştı.

1924

louis de broglieFransız fizikçi Louis de Broglie, ışığın hem dalga hem de  arçacık davranışı gösterdiğini kanıtlayan deneysel bulgulardan yola çıkarak, parçacıkların da parçacık özelliklerine ek olarak dalga özelliklerine sahip olabileceği düşüncesini ileri sürdü.

1925

Alman fizikçi Werner Heisenberg, kuantum mekaniğinin werner heisenbergmatris biçimini geliştirdi. Heisenberg tutulduğu saman nezlesi nedeniyle dinlemeye çekildiği Helgoland adasında, harmonik olmayan salınıcıda kesikli enerji durumlarının açıklanmasıyla ilgili bir problemi çözerek atomun kuantum mekaniğinin geliştirilmesine yönelik programIı araştırılmaların başlangıcını oluşturdu.


Etiketler : bilim , teknoloji, buluş, icat, teknik
Yazan : mania  |
25 Nis 2005 Pts   
|  9.725 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...