Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

1904-1909

1904

ivan Petroviç Pavlov, ivan petrovicNobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü´nü kazandı. Hayvanlar üzerinde yaptığı deneylerle şartlı refleks kavramın geliştiren Pavlov, bu ödülü, sindirim salgıları üzerindeki araştırmaları nedeniyle kazanmıştı.

1904

Ernest Rutherford, Radyoaktiflik adını verdiği kitabını yayımladı. ingiliz fizikçi kitabında, bu konudaki çalışmalarının sonuçlarını anlatıyor ve radyoaktif etkinliğin
dış koşullardan etkilenmediğini, radyoaktif süreçlerde kimyasal tepkimelere
oranla daha fazla miktarda ısı açığa çıktığını ortaya koyuyordu. Ayrıca bu yapıtında radyoaktif dönüşüm sonucunda kimyasal nitelikleri farklı yeni ürünlerin ortaya çıktığını ileri sürüyordu.

1905

IQ testi ilk kez uygulandı. Alman psikolog Wilhelm Stern´in
ortaya kokoyduğu IQ (Intelligence Quotient) kavramı Lewis Terman tarafından Stanfort-Biret testinde kullanılmak üzere uyarlandı. Zeki´i yaşının kronolojik yaşa bölümünün 100´le çarpılmasıyla sonuç elde edilir. Ortalama IQ sayısı 100 olarak kabul edilmiştir. 130´un üzerindeki değerler üstün zeki´ilı, 70´in altındakilerse geri zeki´ilı olarak nitelendirilir.

1905

albert einstein Albert Einstein, özel görelilik kuramına ilişkin "Hareketli Cisimlerin Elektrodinamiği" adlı makaleyi yayımladı. Bu makale fizikte devrim niteliği taşır.

1906

Lee de Forest, elektronları salan elektrot (katot) ile toplayan elektrot (anot) arasına ızgara adı verilen kafes biçimli bir üçündi elektrot yerleştirereki üç elektrotlu ilk elektronik lambayı (triyot) gerçekleştirdi. Izgaraya uygulanan gerilimin değiştirilmesiyle katot ile anot arasındaki elektron akımının azalıp çoğalması sağlanıyordu. Böylece de triyot lamba yükselteç olarak kullanılabiliyordu. Telsiz iletişimi ve radyonun gelişmesinde triyot lambanın büyük katkısı olmuştur.

1907

Bertrand Boltwood radyometrik tarihleme yöntemini buldu. 1905 yılında uranyumla başlayan radyoaktif bozunumların son ürününün kurşun_olduğunu gösteren bilim adamı, 1907´de içlerindeki kurşun-uranyum oranına bakarak bazı kayaçların yaşını ölçme yöntemini geliştirdi. Bu yöntem sayesinde Dünya´nın yaşının tahmin edilmesinde önemli adımlar atıldı. Bu yöntem ayrıca arkeolojide de kullanıldı.

1908

Jean Perrin sıvı içinde asılı halde bulunan çok küçük parçacıkların
Brown hareketlerini inceleyerek maddenin atomlardan oluştuğunu kanıtladı.

1908

ford t otoFord firması "T" modeli denen otomobili piyasaya sürdü. Bu model, bir at almaya parası yeten herkesin alabileceği ucuzluktaydı. Böylece otomobiller yalnızca zenginlerin oyuncağı olmaktan çıkıp günlük yaşamda kullanılmaya başladılar. Kısa bir süre sonra ilk üretim bandını da devreye sokarak seri üretime geçen ilk firma yine Ford olacaktı.

1908

Hans Geiger ilk radyasyon dedektörünü, bugün kullandığımız adıyla Geiger sayacını, yaptı. Manchester Üniversitesi´ nde Ernest Rutherford'un yardımcılığını
yapan Geiger, yaptığı deneylerle Rutherford'un çekirdeğin atomun merkezinde
çok küçük bir yer kapladığını anlamasına yardımcı olmuştu.

 

1909

ABD´li bir kaşif olan Robert Edwin Peary kuzey kutbuna ulaşmayı
başaran ilk insan oldu.


Etiketler : bilim , teknoloji, buluş, icat, teknik
Yazan : mania  |
25 Nis 2005 Pts   
|  7.587 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...