Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Panasonic Ten 50 GB Kapasiteli CD

Panasonic ile tek diske 50 GB veri kaydetmek ‘gerçek’ oluyor !

Panasonic, 50 GB’a kadar veri depolayabilen yeni nesil optik disk teknolojisi Blu-ray Disk sürücüleri 2006 ilkbaharında satışa sunuyor. Hem masaüstü hem de taşınabilir PC’ler için üretilen Yeni Blue-ray disk sürücüler Blue-ray disklere kayıt da yapabilecek.

Tüketici elektroniği alanında dünyanın lider markası olan Panasonic’in bağlı olduğu Matsushita Electric Industrial Co. Ltd., araştırma ve geliştirme için ayırdığı 5.5 milyar dolar ile yaşam için yeni fikirleri hayata geçiriyor. Panasonic, yeni nesil kayıt standardı Blu-ray diskler için disk sürücü üretimine 2006 yılı başında başlayacağını açıkladı.

Tek katmana 25GB, çift katmana ise 50 GB’a kadar veri kaydedilmesine imkan tanıyan Blue-ray teknolojisi yeni nesil görüntü standardı olan HD (High Definiton – Yüksek Çözünürlüklü) görüntüleri depolamak için de çok önemli bir medya olarak ortaya çıkıyor.

Blue-ray Disc standardının ilk geliştiricilerinden olan Panasonic, yeni nesil optik disk formatını ilk kez yaygın günlük kullanıma açıyor. Masaüstü ve taşınabilir PC’lerde dünyada ilk kez kullanılacak olan Blue-ray sürücüler içinde bulunduğumuz Ekim ayında PC üreticilerine test amaçlı olarak gönderilecek. Sürücülerin seri üretimine ise 2006 yılı Ocak ayında başlayacak. Panasonic’in üreteceği Blue-ray sürücüler CD ve DVD standardında üretilmiş tüm eski optik diskleri de okuyup yazabilecek. Yeni disk sürücüler ilk olarak HP ve Dell gibi dünyanın önde gelen bilgisayar üreticileri tarafından kullanılacak.

Şu anda test aşamasında olan Blue-ray standardındaki diskler bir koruyucu kasa içerinde bulunuyor. Bu da disklerin hacimlerini artırıyor. Bu sorunu çözmek için çalışan Panasonic, koruyucu kasaya ihtiyaç duymayan, toza ve çizilmeye karşı dayanıklı yeni Blue-ray diskler de üretti. Bu yeni diskler öncelikle Panasonic’in kişisel bilgisayarlar için ürettiği disk sürücülerde kullanılacak.

Kaynak: PCWorld.com
Etiketler : panasonic CD
Yazan : mania  |
30 Ekm 2005 Paz   
|  6.994 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...