Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

1926-1931

1926

Vlademir Vernadski Rus bilim adamı Vlademir Vernadski, canlı süreçlerin atmosfere katkılarını inceledi ve atmosferdeki azot, oksijen ve karbon dioksiksitin canlılarca üretildiğini belirledi. Biyosfer kavramını ortaya atan da Vernadskidir.

1926

Robert GoddardABD´li bilim adamı Robert Goddard ilk başarılı roket
deneyini gerçekleştirdi. Massachussets´e bağlı Auburn kenti yakınlarında bir çiftlikte gerçekleştirdiği deneyde, Goddard´ın bir rampadan ateşlediği sıvı yakıtlı roket 30 m yükseldi ve 2,5 saniye havada kalarak 60 metre yol aldı.

1927

George Paget Thomson, bir elektron demetinin kristal yapılı bir maddeden geçerken kırınıma uğradığını belirledi. Böylece Louis de Broglie´nin, bir parçacığın, Planck sabitinin parçacık momentumuna bölünmesiyle elde edilen dalgaboyunda bir dalga davranışı göstereceği yolundaki öngörüsünü doğruladı.

1927

Georges LemaitreBüyük patlama kramı ortaya atıldı. Belçikalı gökbilimci
Georges Lemaitre´in ortaya attığı kurama göre evren başlangıçtaki bir "süperatomun"genleşmesi sonucu oluşmuştur. Bu kuram sonradan George Gamov tarafıın ge!iş#rikfi.

1927

Sesli sinema filmi yapıldı. 1895 yılında Lumierekardeşlerin ilk filmi göstermelerinden beri sessiz sinema gündemdeydi.1927´den sonraysa sessiz filmler yerlerini yavaş yavaş sesli filmlere bıraktılar.

1928

C vitamini keşfedildi. Özellikle uzun gemi yolculuklarında ortaya çıkan iskorbit hastalığının tedavisinde C vitaminin etkili olduğu anlaşıldı.

1928

Alexander FlemingAlexander Fleming, penisilinibuldu. Bu antibiyotik ilaçla tedavide yeni bir dönem başlattı.

1929

evrenÜnlü gökbilimci Edwin Hubble, Evren´in genişlediği fikrini ortaya attı.
Hubble´a göre Evren, gökadaların birbirlerinden uzaklaşma hızları ile
birbirlerine olan uzaklıkları arasındaki oran sabit kalacak şekilde genişlemektedir.

1930

Plüton gezegeni keşfedildi. Astronom Clyde Tombaugh, Lowell gözlemevinde çalıştığı sıralarda çektiği bir dizi fotoğraf ta küçük gezegenlerden daha yavaş hareket eden bir gökcismi saptadı. Bu gök cismi uzun süredir orada olduğundan kuşku duyulan Plüton gezegeniydi.

1930

paul diracingiliz fizikçi Paul Dirac, antimadde kavramını
ortaya attı. Dirac, elektronların enerji düzeyleri konusundaki çalışmaları sırasında
elektronun karşıt parçacığının varlığını ileri sürdü. Bu çalışma, elektrik yükü dışında her yönüyle elektronun özdeşi olan bir parçacığın laboratuvarda üretilmesiyle sonuçlandı. Bu maddeye pozitron adı verildi.

1931

Alman bilim adamı Ernst Ruska ilk elektronik merceği geliştirdi. Bu mercek elektronları ışık gibi odaklayan bir elektromıknatıstan oluşuyordu. Ruska, seri halde birkaç elektron merceği kullanarak ilk elektron mikroskopunu 1933 yılında yaptı.

1931

Karl Jansky, Güneş sistemi´nin dışından gelen radyo dalgaları keşfetti. 1928 yılında New Jersey´de bulunan Beli Laboratuvarıarında çalışmaya başlayan Jansky, burada telefon haberleşmesini etkileyen çeşitli parazitlerin kaynağını araştırmakla görevlendirildi. Yönlendirilebilir doğrusal bir anten kurarak biri dışındaki tüm girişim kaynaklarını belirledi. Aylar süren çalışmalardan Sonra 1931´ de, bir türlü saptanamayan bu girişim kaynağının yıldızlar
olduğunu buldu. Birkaç ay sonra da bu kaynağın Yay takımyıldızı doğrultusunda
olduğunu keşfetti.

1931

wolfrang pauliAvusturyalı fizikçi Wolfgang Pauli, nötrinoların varlığı tezini ileri sürdü. Pauli, nötrinonun varlığını, radyoaktif beta bozunumuna ilişkin varsayımla
enerjinin ve momentumun korunumu yasalarının uyum içinde olmasını sağlamak amacıyla öngörmüştü. Nötrino adı bu parçacığa ünlü italyan fizikçi Enrico Fermi tarafından verildi.


Etiketler : bilim , teknoloji, buluş, icat, teknik
Yazan : mania  |
25 Nis 2005 Pts   
|  9.663 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...