Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

1900-1903

1900

 
mendelMendel yasalarının doğruluğu deneylerle kanıtlandı. 1822´de Avusturya´da doğan Gregor Mendel 1856 yılında kalıtımla ilgili çalışmalarına başlamıştı. Bezelyelerle yaptığı deneyler sonunda kalıtım yasalarını ortaya atan Mendel, kalıtımbilimin (genetiğin) doğmasına olanak sağlamıştır.

1900

Günümüzde Planck Sabiti olarak adlandırılan eylem kuantumunu, Alman fizikçi max planckMax Planck buldu. lşıma olgusunda enerjinin sürekli biçimde değil, enerji paketleri biçiminde kesikli olarak ortaya çıktığı varsayımını yapan Planck, herbiri belirli bir enerji miktarını içeeren paketlere kuantum adını verdi ve bir kuantumun enerjisinin ışınımın frekansıyla orantılı olduğunu öne sürdü. Bu teori fizikte bir devrim niteliği taşıyordu ve 20. yüzyıla damgasını vuran kuantum mekaniğinin başlangıcı oldu.

1901

hava gemisi
  
Emekli bir Alman subayı olan Ferdinand Zeppelin´in tasarladığı hava gemisi "Zeplin"lerden ilki 2 Temmuz´da Almanya´da Friedrichshafen yakınlarında bir göldeki yüzer hangardan havalandı. sivilhavacılıkta ve yolcu taşımacılığında büyük başarılar elde edecek olan bu araçlar, uçaklarla rekabete dayanamayıp gelecekte göklerden silinecekti.

1900

guglielmo ilk radyo
ilk radyonun yapılışı. Elektromanyetik dalgaların varlığını 1864 yılında James Clerk Maxwell ortaya koymuştu. Guglielmo Marconi´yse dalgaları ilkin 9 m, sonra da 275 m ve 3 km´lik uzaklıklara iletmeyi başardı. 1901´de de Atlas Okyasu´nun ötesine ilk mesajını ulaştırdı.

1901

Karl Landsteiner alyuvarlarda hücre zarının dış katmanına yapışan antijen adlı bir maddenin türüne bağlı olarak insanda en az üç temel kan grubu olduğunu gösterdi; bu grupları A, B ve O olarak adlandırdI. Bir yıl sonra da A ve B antijenlerinin ikisini birden taşıyan AB grubu bulundu.

1902

ABD´li genetik bilgini W_alter_Sutton, Columbia´da öğrenciliği sırasında kromozomların kalıtsal bilgiyi taşıdığını ve ayrı çiftler halinde bulunduğunu ilk kez ortaya koymuş, sonraki yıllarda yaptığı çalışmalarla kalıtımla ilgili kromozom kuramının temelini atmıştır.

1903

 ilk uçak
 
Motorlu ilk uçuş yapıldı. Orville Wright´ın pilotluğunu yaptığı Flyer adındaki ilk uçak 17 Aralık 1903´te havalanıp yerden üç metre yükseldi, 12 saniye havada kalan uçak sonra sert bir biçimde yere indi. Wilbur ve Orville Wright Kardeşler aynı gün iki uçuş daha yaptılar. En uzun uçuş 59 saniye sürdü 260 m´lik biruzaklığı aştı.

1903

Bayliss ve Starling, sindirime yardımcı pankreas sıvısının salgılanmasında uyarıcı maddeyi bularak ilk kez hormon kavramını ortaya attılar. Sekretin adını verdikleri bu madde gibi salgılandığı organdan uzakta başka bir organı uyaran bu tür kimyasal maddeleri "uyarmak" anlamındaki Yunanca horman sözcüğünden türetilmiş hormon terimiyle adlandırmayı da Bayliss ve Starling yaptı.

1903

Hollandalı fizyolog Willem Einthoven, kendi adıyla anılan ilk teli i galvanometreyi tasarladı. Galvanometre, kalp kasının kasılmasıyla ortaya çıkan değişiklikleri ölçüyar ve ki´iğıt üzerine kaydediyordu. Einthoven bu yönteme elektrokardiyografi adını verdi.


Etiketler : radyonun yapılışı , James Clerk Maxwell , Zeplin, Ferdinand Zeppelin, hava gemisi Planck Sabiti, kuantum , kromozom, kan grubu , ilk uçak Bayliss ve Starling, Willem Einthoven, galvanometre
Yazan : mania  |
25 Nis 2005 Pts   
|  9.720 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...