Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Antiseptik


Mikrop öldürücü olarak kullanılan  antiseptiklerin bulunmasından önce, ameliyat salonları , hasta için bir umut ışığı olduğu kadar,  çok büyük tehlikelerle dolu bir yerdi.  zira, ameliyat için vşcudun açılan yerlerine mikroplar kolayca girebiliyorlardı.

1865 yılında GLASKOW'da  JOSEPH  LISTER adlı cerrah tarafından geliştirilen mikrop öldürücülerin, ameliyatta ilk kez kullanılmaya başlanması ile, bu sorun büyük ölçüde ortadan kalktı ve tıp biliminde yeni bir çığır açıldı.

1867yılında, doktor lister'in eski şefi Sir. John Erichsen, "Karın boşluğu, göğüs ve beyin, başarılı bir ameliyat için insamoğluna sonsuza dek kapalı kalacaktır." diyordu.


Oysa Lister'in buluşu antiseptikler  ve daha sonra anesteziklerin de devreye girmesi ile, sir erichsen2in bu ididası, çok kısa sürrede geçersiz kalacaktı. 

Dr. Lister'in Glaskow'da 1864-1866 yılları arasında yaptığı ameliyatlardan, ölüm oranı %45 iken, 1867-1869 yılları arasındaki ameliyatlarda, mikroop öldürücüler sayesinde bu oran %15' e düştü.Etiketler : antiseptik, mikrop, ameliyat, sağlık, tıp, doktor, glaskow, lister, operasyon, mikrop öldürücü, anestezi, hasta
Yazan : mania  |
1 Nis 2007 Paz   
|  4.330 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...