Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Paten


Belçika´nın Liege kentinde müzik aletleri yapımcılığıyla uğraşan Joseph Merlin, 1760 yılında Soho Alanı´ndaki Carlisle House´da düzenlenen bir maskeli baloya patenlerinin üstünde keman çalarak girdi.

Ancak ne hızını azaltmayı, ne de yönünü değiştirmeyi beceremeyince, dosdoğru karşı duvardaki dev aynaya çarptı ve 500 sterlin değerindeki ayna tuzla buz oldu.

 Ayrıca Merlin´in elindeki keman da parçalandığı gibi, kendisinin de kırılmadık çok az kemiği kaldı.
Bu çok ürkütücü ilk denemeden sonra 1823 yılına gelinceye değin, patenlerden söz eden olmadı.O yıl Londra´nın Piccadilly semtinde manavlık yapan Robert John Tyers, Volitos adını verdiği patenleriyle WindmÜı Caddesi´ndeki tenis kortunda bir gösteri yaptı. Bu patenlerin altında, bir çizgi üzerine yerleştirilmiş beş küçük tekerlek, vardı. 22 Nisan günü" Ayakkabıların altına takılarak zevk ya da ulaşım amacıyla kullamlabilecek´ yararlı bir aygıt" olarak patenti alındı.


 Bu patenin bir benzeri, buza uyarlanmış şekliyle 16 Nisan 1849 günü, Paris´te sergilenen Meyebeer´in"Le Prophete" operasının buz dansı sahnesinde kullanıldı.


Dört tekerlekli patenlerin ilk örneği, 1863 yılında New York´ta James Leonard Plimpton tarafından geliştirildi. Bu patenlerle çok iyi denge sağlamak mümkün olduğu gibi, birçok ilginç figürler yapmak da olasıydı. Bunun üzerine Birleşik Amerika´yı bir paten çılgınlığı sardı ve bu çılgınlık 1870´li yılların başlarında Avrupa´ya geçti.


 ilk paten (Plimpton Skate)


Etiketler : Paten, Belçika, Robert, John, Tyers, icat
Yazan : mania  |
23 Ara 2006 Cts   
|  6.933 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...