Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

Metroda İlk Elektrikli Tren

metroda ilk elektrikli tren


Resmen 4 Kasım 1890 salı günü, Londra´da kent merkezi ile South London´ı birbirine bağlayan hatta hizmete girdi.  O gün Galler Prensi, Kink Villiam caddesi,ndeki istasyonda metroya binerek Oval istayonu na kadar gitti. Elektrikli metronun halka açılışı ise, 18 aralık 1890 günü yapıldı. Nereye gidilirse gidilsin. yolculardan 2peni ücret alınıyordu ve bilet sistemi olmadığından bu ücret,metronun girişinde ödeniyordu. Bu hatta hizmet veren 14 adet dört tekerlekli 12 tonluk elektrikli lokomotifler, Manchester kentinde Mather and Platt şirketi tarafından yapılmıştı  ve her biri üç üç vagonu saatte ortalama 11.5 mil hızla çekebiliyordu.


Her vagonun önünde ve arkasında metal bir platforma açılan, kaydırmalı kapılar vardı. Bu kapıları her istasyonda tren görevlileri açıp kapatıyorlardı. Hem lokomotif bölümünün hem detaşıma kısımlarınıntek parça halinde üretildiği ilk motorlu trenler, 18 Ağustos 1898 ğünü Walterloo and City Railway

şirketi tarafından Walterloo ile Bank arasında çalışan metro hattında hizmete kondu. Araçlar ABD´nin Wilmington kentinde Jackson and Sharp firması tarafından üretilmiştir. Metro girişlerine ´´Jetonlu turnike ´´lerin ilk konulması ise. 1904 yılında Londra´da vagonlar hizmete girdi. 

Etiketler : metro, ilk, elektrikli, tren
Yazan : mania  |
25 Kas 2006 Cts   
|  5.262 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...