Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Çamaşır Makinesi

Yüzyıllar boyunca kadınlar çamaşırlarını akarsu kenarlarında elleriyle ovarak ve tokaçlayarak yıkadılar. Akarsuların olmadığı yerlerde çamaşırlar, tahta bakır yada demir leğenler içinde yıkandı.  20.yüzyılın başına gelinceye değin, dünyanın her yerinde başka bir çamaşır yıkama yöntemi yoktu. 1782´de Henry Sidgier adlı bir Londralı, altıgen biçiminde kapalı bir çamaşır teknesi gerçekleştirdi. Bu teknenin içine yerleştirilen tahta çubuklar arasına çamaşırlar sıkıştırılıyordu.

Teknenin iki ucu.iki askıya asılıyor, sonrada kol gücüyle döndürülüyordu.  Tamamen insan emeğine dayanan bu sistem hem çok yorucuydu,hemde alışılagelmiş yöntemlere oranla daha uzun zaman alıyordu. Makineden çıkarılan ıslak çamaşırlar, iki tahta merdanenin arasından geçirilerek sıkıştırılıyor, böylece bir yandan suları süzülürken, bir yandan da bir anlamda ütülenmiş oluyordu.

ilk çamaşır makinesi

1791´de Ferguson Hardie adında bir ingiliz, merdane kolunun tek yönlü hareketiyle, merdanelerin hem ileri hem de geri gelmesini sağlayan bir sistem geliştirdi.   Bu sistem sayesinde, hiç değilse sıkma mekanizmasında bir ölçüde  kolaylık sağlanmıştı. ama yinede bütün işlemler insan emeğine dayanıyordu ve çok yorucuydu.

 ilk çamaşır yıkayıcı modeli (box mangle)

1906´da chicago kentinden Alva Fisher, elektrik enerjisi ile çalışan ilk çamaşır makinesini gerçekleştirdi. 1924´de  ilk kurutmalı makineler piyasaya çıktı. 1940´lı yıllardan itibaren, Tam Otomatik makineler ev hanımlarının  hizmetine girmeye  başladı.

ilk çamaşır makinesiEtiketler : Çamaşır, Makine, Otomatik, İcat, Üretim, Buluş, ilk
Yazan : mania  |
1 Ekm 2006 Paz   
|  48.630 defa Okundu.

Yorumlar

(Toplam yorum : 3 )
Özge (Misafir)
12 Ara 2012 Çar
çok teşekkürler ÇOOOOK yadımcı oldu
volkan aktaş (Misafir)
28 Şub 2012 Sal
şehrin adı`nı yazın olum :\

ömeryeşil (Misafir)
4 Nis 2011 Pts

iyi kızımın ödevinede yardım etti kızımın kız arkadaşının ödevinede:)))))))))))