Loading...

Reguleli 5V DC Güç Kaynağı Devresi

Reguleli DC Güç Kaynağı.

Regulatörler bildiğimiz gibi devrelerimizde gerekli olan gerilimi bizim istediğimiz değerde sabit tutan devrelerdir. eskiden transistörlerle yapılan bu devreler artık daha çok entegre devreler ile yapılıyor. Şükür ki bir kaç eleman bağlayarak bu işi kısa yoldan çözüyoruz.

eğer elektronik ile uğraşıyorsanız elinizde sabit gerilim veren regulatörlü bir güç kaynağınız olmalıdır, zamanınızı harcayıp yaptığınız devreleriniz zarar görebilir.

Şekildeki devre bir kaç elemanla sabit bir gerilim regülatörü kullanarak istediğiniz doğru gerilimi elde etmek için kullanabilirsiniz. İstediğiniz doğru gerilim değeri için aşağıdaki tablodan regülatörü seçiniz. 5 V isteniyorsa 7805 entegresi kullanılmalıdır. 12 Volt için de 7812 vs.vs.78XX serisi regülatörlerin çalışması için giriş geriliminin çıkıs gerilimi değerinden yaklaşık 3 V fazla olması gerekli. Aksi takdirde çıkış geriliminiz istediğiniz değerde olmayacaktır. 5 V çıkış için minimum 8 V DC gerilimin entegrenin girişine uygulanması gereklidir. Şekildeki devrenin girişi alternatif bir gerilimdir. Bu alternatif gerilim D1 diyodu ve C1 kapasitesi ile (tek fazlı yarım dalga doğrultucu) doğru gerilime dönüştürülür. Eğer zaten devrenizde doğrultucu bölümü varsa d1 ve C1 e gerek yoktur. 7805 iyi bir soğutucuya monte edildiği takdirde 1 A ve üzerinde akım verebilir).


78XX Schema

Regüleli doğru akım güç kaynağı devresi
78XX regule etegresi pin bağlantıları aşağıdaki gibidir.


78XX pin diyagramı

Devre için parça listesi

D1

1N4001 diyot

C1

330 µF 25V elektrolitik Capasitor

IC1 78XX

XX yerine sizin ihtiyacınız olan gerilim değeri. +5 V için =7805 +12 V için =7812

C2

0.1 µF 25V seramik kapasitör
Etiketler : 5v, doğru, DC, akım, regule, regüle, güç, kaynak,
Yazan : mania  |
19 Ara 2006 Sal   
|  19.447 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...