Loading...
BILIMINSANLARı ARŞIVI


 Forum

Schrödinger

Erwin SCHRÖDINGER (1887-1961)

schrodinger 02
    Öğrencilik yaptığı Viyana´da 10 yıl (1910-1920 arası) öğretmenlikte bulundu.Bu yıllar boyunca sadece 1.dünya savaşı sırasında askerlik görevi için ara vermişti

 

 

Schrodinger´s cat

    Viyana´da radyoaktif bozunmanın istatistik yapısı üzerine çalışmalar yaptı. Schrödinger, kristalik örgü yapıların dinamiği üzerine de çalışmalar yaparak katıların kinetik teorisine büyük katkılarda bulundu.

    1920´de fizyolojik optik,özellikle renkler ve görme üzerine çalıştı. 1921 yılındaZürih´te atomik yapı üzerine, 1924 yılında da düşüncelerine büyük etkisi olan De Broglie´nin tezlerini okuduktan sonra kuantum istatistiği üzerine çalışmaya başladı. 1926´da dalga mekaniği vegenel rölativiteyi içine alan bir dizi yayını oldu.Kuantum teorisine ilk formülasyonu Heisenberg matris mekaniği ile kazandırırken, Schrödinger´in bu yayınlarındakilerde ikinci formülasyon oldu.

 

Bu iki formülasyon arasındaki önemli bağlantıyı fark etti ve dalga mekaniğindeki her koordinat ya da momentum fonksiyonu için bir matrisin mümkün olabileceğini,bu matrislerin Born ve Heisenberg´in elde ettiği sonuçlarla uyuşuyor olduğunu gördü.Bu çalışmasından ötürü 1933 Nobel ödülünü kazandı.
schrodinger 03 8288F

 

1927 yılında Berlin´e gitti.Burada teorik fizik kürsüsünde Planck´ın tahtını ele geçirerek Einstein'ın çalışma arkadaşı oldu.

    Katolik olmasına rağmen,Yahudilere yapılan zulmün ulusal siyaset haline geldiği bir ülkede yaşayamayacağını anladı ve 1933´te İngiltere´ye gitti.1936 yılına kadar Oxford Üniversitesinde kaldı.Bu yıldan sonra Avusturya´ya gitti ve Graz´da iki yıl geçirdi.Ancak nazi tehlikesi O´nu Avusturya´da da yanlız bırakmadı ve bu kez de 1939´da İrlanda´ya kaçtı.

 schrodinger 01  

Erwin Schrdinger 3

Burada Dublin´e yarleşti.1944 yılında ´´What is Life´´ adlı kitabını yazdı ve biyolojiye katkıda bulundu.Yunanistan ve felsefe üzerine yaptığı çalışmalarını ´´Nature and the Greeks´´ başlığı ile 1954´te yazdı.1956 yılına kadar Dublin´de kaldı ve daha sonra Viyana´ya geri döndü. 1961´de son kitabı olan ´´Meine Weltansicht´´ te sahip olduğu metafizik düşüncelerini anlattı.

 

Son zamanlarında matematiksel fizik,genel rölativite,birleşik alan teorisi ve mezon fiziği ile ilgilendi.

 

 

 


Etiketler : Schrödinger , bilim, bilimadamları, icat, buluş, biyografi, hayat, hikaye
Yazan : mania  |
5 Nis 2006 Çar   
|  13.835 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...