Loading...
BILIMINSANLARı ARŞIVI


 Forum

James Watt

James  Watt, modern buhar makinasının kaşifi.

19 Ocak 1736´da Greenock´ta doğdu, 19 Ağustos 1819 Heathfield´te öldü. İskoçyalı mucit ve fizikçi.

james watt      James wattin buhar makinesi   
19 yaşındayken bir cihaz imalatçısının yanında çalışmaya başladı. Daha sonra kendi başına işyeri açarak çalışmaya devam etti. Fakat izinsiz olduğu için işyeri kapatıldı. Üniversite Watt´a sahip çıkarak onu laboratuarlarında cihaz yapması için işe aldı. Üniversite profesörleri Watt´ın kabiliyetini fark ederek onu yetiştirmeye çalıştılar.
james watt engine

Watt ilk olarak 1705 senesinde Thomas Newcomen´in yaptığı buhar yoğunlaştırıcı silindir üzerinde çalışmalarına başladı. Bu çalışmalarında buharın, basıncın ve sıcaklığın tesirlerini deneylerle tespit etti. Deneylerde bulduğu önemli husus silindire giren buharın sıcaklığı kadar silindirin de sıcaklığının yüksek tutulması olmuştu. Daha önce yapılan buhar makinalarında silindir soğuk olduğu için buhar yoğunlaşıyor ve makina verimi düşüyordu. Bu prensiplerle ve hareketle Watt, dik hareketli buhar makinaları yapmaya başladı. 1781 senesinde ise dik hareketi döner hareket haline çeviren buharlı makinayı yaptı. Bu buluşunu silindir içindeki pistonun hem alt hem üst kısmına buhar basıncı tatbik ederek iki yönlü kullanma imkanı tanıyan çift hareketli buhar makinası takip etti. Böylece makina güç kapasitesi iki kat artmış oluyordu. Buhar basıncını gösteren ilk buhar göstergesi de Watt tarafından yapılmıştır.

james watt birmingham pumoping engineWatt yüksek basınçlı buhar sistemlerine geçişin hazırlayıcısı, termodinamik prensiplerin birçoğunun bulucusudur. Modern buhar türbinlerindeki devir kontrol regülatörü de Watt´ın ortaya çıkardığı kontrol prensibine göre çalışır. Beygir gücü ve Watt kavramlarının güç ifadesi olarak kullanılması da Watt tarafından başlatılmıştır.


Etiketler : Watt, BilimAdamı, Hp, Horse Power, Buhar, Makine, Gösterge, Greenock, Heathfield, İskoçya
Yazan : mania  |
27 Oca 2006 Cum   
|  0 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...