Loading...
BILIMINSANLARı ARŞIVI


 Forum

A. L. Lavoisier


Antoine Laurent de Lavoisier 02 1Z844

Antoine Laurent Lavoisier 1743 yılında Paris´te doğdu. 1794´te yine aynı şehirde idam edilerek öldürüldü. Babası avukattı. Annesi o daha çocukken öldüğü için, teyzelerinden biri tarafından yetiştirildi. College Mazarin´de eğitim gördü, bakaloryasını 1763´te, lisansını 1764´te aldı. Lavoisier iki farklı görevi üstün başarıyla sürdürmeyibaşardı. Tahsildar olarak devlet hizmetine girdi. Ama çok genç bir yaşta, büyük bir duyarlık ve canlılıkla bilimsel çalışmalara koyuldu. Tartışmalı geçen bir seçimden sonra, 1769´da Akademi üyeliği onaylandı ve 1778´de maaşlı üye oldu. Tahsildarlıkta da gösterdiği başarı, onu 1780´de Mültezim yaptı.

Antoine Laurent de Lavoisier 03 3F269

Eserinin niteliği kendi döneminde yaygınca biliniyordu. 1788´de "Royal Society"ye seçildi. Cavendish´in başlattığı ve Priestley´in geliştirdiği gaz kimyası çalışmalarını geniş bir alana yaymış ve bunları etkili bir şekilde birbirleriyle kıyaslamıştı. Bundan dolayı çalışmalarında İngilizlerin güçlü etkisini görmek mümkündür. 1771´de Marie-Anne Paulze ile evlendi. O da özellikle İngilizce alanında uzmanlaşmış iyi bir dilbilimciydi. Lavoisier eşinden büyük destek gördü.

 Antoine Laurent de Lavoisier 01 5ABAB


Bayan Lavoisier eşinin yazılarını İngilizce´ye çeviriyor, İngiliz yazarların yapıtlarını da Fransızca´ya çeviriyordu. MarieAnne Paulze, bir yandan Prusya toplarının namlu imalini denetlerken, öte yandan sıcaklık üzerine yaptığı gözlemlerle tanınan sıradışı bir bilim serüvencisi Kont Rumford ile evlenmekle hayat kurtarmıştı. Berzelius, Lavoisier´in ölümünden çok sonra Paris´e uğradığı bir sırada, bilim adamlarının doldurduğu bir salonda başkanlık ederken gördüğü Barones Rumford´un heybetli tavirlarını anlatır.
Antoine Laurent de Lavoisier 04 18AA9

1789 Devriminden sonra, Lavoisier yeni kurulan devletiçin çalıştı. Metrik sistemi yaymak için çalışan komisyonun üyesiydi. Ama eski düzenin bir aracı olmasının, hem de en haksız kolunun (vergi-toplayıcılar) bir uzantısı olmasının lekesi, üzerinden silinmedi. Diğer Mültezimler gibi tutuklanıp yargılandı. Davası "devletin aydınlara ihtiyacı yoktur", sözünden ötürü ünlenmiştir. Bu öğreti ister gerçekten savunulsun ister savunulmasın, Lavoisier kötü emellerinden dolayı suçlu bulundu ve 1794´te idam edildi.


Etiketler : Antoine, Laurent, Lavoisier, biyografi, hayat, bilim, Fizik
Yazan : mania  |
19 Ara 2005 Pts   
|  20.366 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...