Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

İnternette Hız Rekoru

INTERNETTE HIZ REKORUBilim adamları 6.7 gigabayt veriyi 1 dakikadan kısa sürede Amerika´dan Avrupa´ya ulaştırmayı başardı.

ABD´deki Sunnyvale ile Hollanda´daki Amsterdam kentleri arasındaki 10.978 kilometrelik uzaklıktaki mesefade gerçekleştirilen veri transferinde saniyede ortalama 923 megabit hıza ulaşıldı. İki CD´den oluşan bir DVD film büyüklüğündeki veri, tipik bir ev bağlantısından yaklaşık 3.500 kat daha hızlı bir şekilde okyanusu geçti.


Uzaktan yönetim için karmaşık işlemlere son

Stanford Linear Accelaroter Merkezi´nde (Slac) görevli araştırmacı Les Cottrel, hız rekoruyla ilgili olarak BBC´ye yaptığı açıklamada "İnternet teknolojilerinin sınırlarını zorlayarak, günlük uygulamalara da yüksek veri transferi standartlarını getirmek istiyoruz" derken bu uygulamanın kullanılabileceği potansiyel alanlar arasında farklı mekanlardaki doktorların kardiyo anjiyografileri birlikte gerçekleştirmeleri ve yorumlamaları, ya da neredeyse gerçek zamanlı olarak deprem gibi felaktler sonrasında yapılacak çalışmalarda küresel bilgi ve teknoloji paylaşımı gibi hayat kurtaracak yenilikler bulunabileceğini belirtti.

YENİ NESİL İNTERNET

Atlantiği geçen veriler, dünya çapında 200 üniveristetiden oluşan ve yarının internetini geliştirmek için çalışan bir konsorsiyum tarafından kurulan ve işletilmelkte olan Internet2 network´ü üzerinden taşındı.
Denemenin hız rekoru kurmaktan çok, eğitim kurumları arasında büyük boyutlardaki verilerin neredeyse anlık hızlarla transfer edilip edilemeyeceğini görmek için gerçekleştirilen deneme başarıya ulaştı. Araştımacılar, kendilerini rekora götüren amacın, parça fiziği üzerinde çalışan bir grup üniversite öğrencisinin maddenin yapı taşları konusundaki bulgularını Avrupa´daki meslektaşlarıyla paylaşma isteğinden kaynaklandığını, 7 gigbayta yakın büyüklükteki verinin 1 dakikanın altında transfer edilerek bu hedeflerine ulaştıklarını belirtti.


Etiketler : internet, hız, rekor
Yazan : mania  |
18 Agu 2005 Prş   
|  7.514 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...