Loading...
BILIMINSANLARı ARŞIVI


 Forum

Alexander Graham Bell

 
Bugün öne çıkan buluşlarının gölgesinde kalan yapıtlarının çoğu sağırlık konusundaydı. Sağır annesinin ve eşinin duyamadığı sesleri kaydetmeyi başardı. "Gramofon"dan kazandığı parayı bugün de sağırlar için çalışmalar yürüten Alexander Graham Bell Sağırlar Kurumu’na harcadı. Fransa hükûmeti insanlığa hizmetinden dolayı onur ve para ödülü verdi. Verilen parayı Washington´da Sağırlar için Volta Enstitüsü’nü kurmada kullandı. İlk el telefonunu geliştirmek için Bell teknik sorunları alt etmeye çalışırken bir yandan da kendisini dava eden Gray´a karşı hukuk savaşı verdi. Telefon atölyeden 4 yılda çıkabildi. 1880 yılında Bell´e yardım eden Tainer radyofon adını verdikleri aleti denedi.

Bir okulun tepesine çıkan Tainer çok uzaktan görebildiği Graham Bell'e telefonla seslendi "Bay Bell. Bay Bell. Beni duyabiliyorsanız lütfen pencerenin önüne gelip şapkanızı sallayın." 

Graham Bell şapkasını salladığında artık telefon doğumunun ardından emeklemeye başladı. Sekiz yıl sonra Connecticut eyaleti ilk telefon şebekesine sahip kent oldu. 

Telefon yakın yıllara dek Türkiye´de olduğu gibi santraller ve memurlar aracılığı ile yürütülüyordu. Bir süre sonra santrallerde erkek memur yerine kadın memurun çalışması geleneği başladı. İlk kadın santral memuru da Boston´da çalışmaya başlayan Emma Nut oldu. 

alexander <a href='default.asp?tid=180' title=' G r a h a m  B e l l  konusu için tıklayın '>Graham Bell</a> ailesi ile birlikte      alexander <a href='default.asp?tid=180' title=' G r a h a m  B e l l  konusu için tıklayın '>Graham Bell</a> ailesi ile

(Alexander Graham Bell ailesiyle birlikte)

Kimi siyah beyaz filmlerde gülme konusu yapılan "manyetolu telefon" görüşmeleri 1899 yılında Almon B. Stowger adlı birinin katkısı ile otomatikleşmeye yöneldi. İşin garip tarafı Stowger telefoncu değil cenaze levazımatçısıydı. Rakibinin eşi telefon şirketinde çalışıyordu. Cenaze işleri için Strowger´ı arayanları bu memur kendi eşine bağlıyordu. Bu zor durum karşısında çözüm bulmak için kolları sıvayan Strowger otomatik santralı yapmayı başardı. Halk yeni telefona "kızsız telefon" adını taktı.

Bugünkü telefonlara benzemeyen bir biçimdeydi. Üzerinde birler, onlar, yüzler basamağını temsil eden üç tuş bulunuyordu. Bağlanmak istenen numara tuşlara aranan numarada yer alan rakamın değeri kadar basılarak sağlanıyordu. Arayan kişi tuşa kaç kez bastığını sık sık şaşırdığı için karmaşaya da yol açıyordu. Bunun da çözümü çok geçmeden bulundu.

Kısa sürede New York sokaklarını telefon direkleri ve kablo hatları örümcek ağı gibi kapladı. Yürünmez bir hale gelen sokaklardaki bir telefon direği kabloları tutan 50 çapraz tahta taşıyordu. Telefon günlük yaşama değişik biçimlerde girmeye başladı.

O yıllarda yayımlanan gazetelere verilen bir reklamda telefon şöyle tanıtıldı:

Sohbet. Ağızdan kulağa telefonla konuşarak çok daha rahat..."

Bell 1915 yılında New York´u San Francisco´ya bağlayan ilk uzun kentlerarası telefon hattını açtı. Karşısında yine yardımcısı Watson vardı. Aradan geçen onca yıla karşın Graham Bell ilk günü unutmadı. Watson´a "Watson seni istiyorum, buraya gel" dedi.

alexander <a href='default.asp?tid=180' title=' G r a h a m  B e l l  konusu için tıklayın '>Graham Bell</a> ilk telefonda

Telefonun olanaklarından yararlanarak müşteri çekmek isteyen oteller arasında kıyasıya bir savaş başladı. Oteller ünlü müzik, tiyatro, opera, konser salonlarına bağlanan telefon "Tiyatrofon" hattı ile aldıkları sesi lobilerinde oturan müşterilerine dinletmeye başladı. Bu evlere ve iş yerlerine yayıldı.

Graham Bell belleklerde telefonun bulucusu olarak yer etse de adının öne çıkmadığı çalışmaları da vardı.
Bunlardan biri büyük bir ilgi ile tüm dünyanın izlediği National Geographic dergisindeki yöneticiliğiydi. Yüzyirmi yıl önce silahlı saldırıya uğrayan ve ağır yaralanan ABD Başkanı Garfield´ın bedenindeki kurşunların yerini belirlemede ilk kez kullandığı telefonik sonda, Röntgen´in X ışınları ile tanıyı geliştirilmesinde kullanıldı. Deniz ve hava taşımacılığı için projeler gerçekleştirdi.

1893 yılında telefon ile ilgili gelişmeleri kaleme alan bir yazar gözlemini şöyle dile getirdi: "Şu anda duyabildiğimiz sanatçı ve şarkıcıları bir süre sonra insanlık görmeyi de başaracak."
alexander <a href='default.asp?tid=180' title=' G r a h a m  B e l l  konusu için tıklayın '>Graham Bell</a> heykeli brandford


Bu sözler "Televizyon" özlemi olarak yorumlanmasına karşın gelişen teknoloji görüntülü cep telefonlarını, internet üzerinden canlı yayınla iletişimi işaret ettiğini göstermektedir.  Bilimkurgu severler ise "Uzay Yolu" filminden esinlenerek insanların ışınlanmalarından, insanların bulundukları yerde başka bir yerdeki olayı üç boyutlu olarak ekranlarda görerek ya da duyarak değil hissederek elde edeceği günleri tartışıyor.

Sağırlığa karşı yürütülen savaşımın sonucu insanlık dünyasının sağırlığını gideren bir buluşu armağan eden Graham Bell öldüğünde ona duyulan büyük saygı ve sevgiden ötürü soyadından yola çıkarak telefonu simgelemek için "kırmızı çan" resimleri kullanıldı...

Devamı için Sonraki sayfaya geçiniz...


Etiketler : Alexander, Graham, Bell, telefon, icat, bilim, alo, ses
Yazan : mania  |
31 Oca 2011 Pts   
|  210.006 defa Okundu.

Yorumlar

(Toplam yorum : 9 )
ayla su (Misafir)
11 Mar 2013 Pts
ayrıntılı bilgi lazım  ayrıntılıııııııııııı

rüveyda semanur (Misafir)
15 Kas 2012 Prş
neresi uzun bee ben yazdm hiç uzun deil görünüşü öle
şevval tekneci (Misafir)
10 May 2012 Prş
kısa versiyon daha iyi
ayca dindar (Misafir)
15 Kas 2011 Sal
bune ya çok uzun hiç yazamam

berivan arat (Misafir)
11 Ekm 2011 Sal


bHEN COK BEGENDİM KİM YAZMIŞSA ELLERİNE SAGLIK ÇOK GÜZEL OLMUŞ maşallah maşallah nazar degmesin inşallah bi daha bu siteye girmem derslerden bıktım yani yani yalan mı bıktık

 

YİGİT (Misafir)
13 Nis 2011 Çar
ÇOK UZUNNNNNNNNNNNN :D
ahmet yayok (Misafir)
12 Nis 2011 Sal
seni yiyem elif

aleks (Misafir)
23 Şub 2011 Çar
bencede
elif seher serinken (Misafir)
22 Şub 2011 Sal

abi çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk uzunnnnnnnnnnnnnnnnnnn