Loading...
BILIMINSANLARı ARŞIVI


 Forum

Alexander Graham Bell

 
Alexander Graham Bell'in Hayatı  ve Telefonun icadı
 (3 Mart 1847, Edinburgh – 2 Ağustos 1922 Baddeck)

alexander graham bell 

1876´da Telefonun icadı ile tanınan Alexander Graham Bell, 1847 de İskoçyada Edinburgh da doğdu. Ontario ya yerleşti, daha sonra Amerikaya, ve Boston´a yerleşti.
Aslında Graham Bell, sağırların sessizliğini ortadan kaldırmaya çalışıyordu. Bunu başaramadı ama her gün yeni bir özelliğe kavuşan telefonla birbirinden kilometrelerce uzaktaki insanların birbirlerini duymalarını sağladı.

ilk telefon

Telefonun yaratıcılarından olan Graham Bell'in annesi doğuştan sağırdı. Dedesi ve babası yıllarını sağırlara adadı. Özellikle babası sağırlara duymasalar bile konuşmayı öğretmenin yollarını geliştirmeye çalıştı. İki kardeşi veremden ölünce, babası kalan tek oğlunun sağlığı için Kanada´ya göçtü. Babasının ölümünden sonra onun çalışmalarını tanıtmak ve yaymak için çabalayan Graham Bell ABD´ye gitti. Burada bir süre sağırlara dil öğretmeni yetiştiren okulda çalıştı. Daha sonra kendi okulunu kurdu.
Ünü kısa sürede yayılan Bell, Oxford Üniversitesi’ne konuk öğretmen olarak çağrıldı. İngiltere´de eline geçen Alman Hermann von Helmholz adlı bilginin işitme fizyolojisine ilişkin kitabını okudu. Müzik sesinin bir tel aracılığı ile aktarılabilineceği düşüncesi üzerinde yoğunlaştı. Bu sırada başka bilim adamları da bu konularda çalışmalar yürütüyordu. İlisha Gray bunlardan biriydi.
İngiletere´den dönen Bell, Boston Üniversitesi İnsan Sesi Fizyolojisi dalı profesörlüğüne getirildi. Kuramsal bilgilerini teknik destekle yaşama geçirmeye ve işitme engelliler için duymalarını sağlayacak aletler yapmaya girişti. Thomas Watson adlı bir elektrik mühendisi ile birlikte çalışmaya başladı. Çalışmalarını yürütmek için maddi destek gerektiğinde kendisine Avukat Gardnier Greene Hubbart yardım elini uzattı. Bell ve Watson 1875 yılında sesin tel üzerinden bir başka yere gittiğini ortaya çıkardı. Ancak ses anlaşılmaz bir durumdaydı. 14 Şubat 1876 günü Bell ve Gray telefon patenti almak için ayrı ayrı başvuru yaptı. Bell´e 7 Mart günü istediği patent verildi. 174.465 nolu patentini alan Bell atölyede denemelerini sürdürürken telefonu çalıştırmak için kullandığı bataryadan pantolonuna asit döküldü. Watson´u yardıma çağırdı:

"Bay Watson, çabuk buraya gelin. Sizi istiyorum."

Bell yardımcısını yardıma çağırırken farkında olmadan 125 yıl önce 10 Mart günü ilk telefon görüşmesini yaptı. Watson Graham Bell'in sesini "telefon"dan duydu. ABD´nin 100’üncü kuruluş yıldönümüne denk gelen bu buluşu ona düzenlenen Yüz Yıl sergisinde birçok ödül kazandırdı. Bell bilimsel çalışmalarını yürütmek için maddi ve manevi destek gördüğü Hubbart Ailesi’nden Mabel ile bir yıl sonra evlendi.

alexnder graham bell

Eşi dört yaşından beri sağırdı. Graham Bell öğrencisi olarak tanıdığı ve daha sonra evlendiği Mabel´e derin bir sevgi duydu. Artan ününe karşın hiçbir zaman ne eşini ne de sağırları unuttu. Eşine yazdığı bir mektupta "Eşin, hangi noktaya çıkarsa çıksın, ne denli zengin olursa olsun, emin ol sağırları ve onların sorunlarını her zaman düşünecektir" diye yazmıştır.

alexander  <a href='default.asp?tid=180' title=' G r a h a m   B e l l   konusu için tıklayın '>Graham Bell</a> ve ailesi

Alexander Graham Bell ve Ailesi

Eşi  Mabel, ve çocukları Elsie May 
(solda) ve Daisy (sağda).
 

Devamı için sonraki sayfaya geçiniz.....


Etiketler : Alexander, Graham, Bell, telefon, icat, bilim, alo, ses
Yazan : mania  |
18 May 2005 Çar   
|  210.003 defa Okundu.

Yorumlar

(Toplam yorum : 9 )
ayla su (Misafir)
11 Mar 2013 Pts
ayrıntılı bilgi lazım  ayrıntılıııııııııııı

rüveyda semanur (Misafir)
15 Kas 2012 Prş
neresi uzun bee ben yazdm hiç uzun deil görünüşü öle
şevval tekneci (Misafir)
10 May 2012 Prş
kısa versiyon daha iyi
ayca dindar (Misafir)
15 Kas 2011 Sal
bune ya çok uzun hiç yazamam

berivan arat (Misafir)
11 Ekm 2011 Sal


bHEN COK BEGENDİM KİM YAZMIŞSA ELLERİNE SAGLIK ÇOK GÜZEL OLMUŞ maşallah maşallah nazar degmesin inşallah bi daha bu siteye girmem derslerden bıktım yani yani yalan mı bıktık

 

YİGİT (Misafir)
13 Nis 2011 Çar
ÇOK UZUNNNNNNNNNNNN :D
ahmet yayok (Misafir)
12 Nis 2011 Sal
seni yiyem elif

aleks (Misafir)
23 Şub 2011 Çar
bencede
elif seher serinken (Misafir)
22 Şub 2011 Sal

abi çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk uzunnnnnnnnnnnnnnnnnnn