Loading...
BILIMINSANLARı ARŞIVI


 Forum

Stephen Hawking

STEPHEN  HAWKING´IN HAYATI (1942 -....)

stephen hawking1

Şu an bir tekerlekli sandalyede yaşayan ve dış dünya ile iletişimini sadece özel bir bilgisayar ile yapabilen ve çağımızın en büyük yaşayan fizikçilerinden biri olarak kabul edilen Stephen Hawking'in hayatı bir ibret hikayesi. lütfen okuyun....

1942 yılında Oxford kentinde doğan Stephen Hawking, University College´da Trinity College´da öğrenim gördü. Daha sonra Caius College´da öğretim görevlisi oldu.1960´larım başında tedavisi olmayan amyotrofik lateral skleroz hastalığına yakalandı.
Buna rağmen çalışmalarına devam etti.Görelilik kuramı ile kuvantum mekaniğinden yararlanarak kara deliklerin özelliklerini kuramsal olarak ortaya koydu.
 Stephen Hawking ve ilk eşi Jane 1965Stephen HAwking

Çalışmaları klasik termodinamiğin ile kuvantum mekaniğin yasaları arasındaki ilişkiyi ortaya koyduğu için önemlidir. Fiziğe katkılarından dolayı birçok ödül kazanan Hawking 1979 yılında Isaac Newton için kurulan Lucas Kürsüsüne getirilmiştir.

Stephen Hawking... Einstein'den bu yana dünyaya gelen en parlak teorik fizikçi olarak kabul edilen matematik profesörü.

21 yaşındayken Charcot (ALS) hastalığı tanısı kondu. Motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden; ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bu hastalık, Hawking’i tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkum etti.

Ünlü bilim adamı, 1985 yılından bu yana sesini de yitirmiş olduğu için, koltuğuna yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyor. Kuantum fiziği ve kara deliklerle ilgili iddialarıyla, bugün yaşayan bilim adamları arasında dünyada en çok tanınan isim, Hawking. Kitapları, 40 dile çevrildi; evrenle ilgili çılgın teorik bilgilerini popüler hale getirmek için gereken maddi bağımsızlığı sağlayacak ve Cambridge Üniversitesi’ndeki uygulamalı matematik ve teorik fizik laboratuvarını geliştirecek kadar da sattı.

 stephen hawkingstephen hawking

Hastalığıyla gizemli bir kişilik oluşturan Hawking, kıyamet habercisi gibi. Son kitabı “Ceviz Kabuğundaki Evren”de, dünyanın büyük bir felakatle karşı karşıya kalabileceğini belirterek uzayda insan kolonileri kurulmasını gündeme getirmiş, bu önerisiyle de ilahiyat profesörü Y. Nuri Öztürk tarafından “Dabbetü’l–Arz” yani kıyameti haber veren yaratık olarak nitelendirilmişti. Bir fenomen haline gelen ve milyonlarca satan “Zamanın Kısa Tarihi” kitabı, Hawking’e asıl şöhreti getirmişti. İlk kitabının yayımlanmasından bu yana gerçekleşen önemli buluşların ardındaki sırrı açığa çıkaran “Ceviz Kabuğundaki Evren”, “Zamanın Kısa Tarihi”nin bir devamı sayılabilir.

uzay Karadelik galaksi

Yeni kitabıyla yazar, bizleri çoğu kez gerçeklerin kurmacadan daha şaşırtıcı olduğu teorik fiziğin en üst noktalarına çıkarıyor ve evrenin temel ilkelerine dair anlaşılır yorumlarda bulunuyor.
Görelilik kuramından zaman yolculuğuna, süper kütle çekiminden süpersimetriye, kuantum teorisinden M-Kuramı’na ve bütünsel beyin algılanımına kadar evrenin bilinen en kışkırtıcı sırlarına kapı aralayan kitap, Einstein'in “Genel Görelelik Kuramı” ile Richard Feynman’ın çoklu geçmiş düşüncesini birleştirerek evrende olup bitenleri tanımlayabilecek eksiksiz ve tek bir teori geliştirmeye çalışıyor.

Okur, kitabı bir bilimsel eser olarak algılayabileceği gibi, rahatlıkla bir bilim–kurgu romanı gibi de değerlendirebilir. Hawking’in “karmaşık önermeleri günlük yaşamdan çekip aldığı analojilerle resmetme becerisi” buna imkan tanıyor çünkü.


STEPHEN HAWKING DEN BAZI SÖZLER.

 1. “İnsanoğlu, evren tarihinin sadece küçük bir dönemi boyunca varlığını sürdürüyor. Karşılaşacağımız yabancı bir yaşam formu, bize göre çok daha ilkel veya çok daha gelişmiş olabilir.”
 2. “Embriyoların insan vücudu dışında büyütülmesiyle daha büyük beyinler ve daha gelişmiş bir zeka sağlayacaktır.”
 3. “Sıradan bir solucanın beyni, günümüzde bilgi-işlem gücü açısından bilgisayarlarımızı geride bırakıyor.”
 4. “Evrenin genişleme hızı o kadar kritik bir noktadadır ki, Big Bang´ten sonraki birinci saniyede bu oran eğer yüz bin milyon kere milyonda bir daha küçük olsaydı evren şimdiki durumuna gelmeden içine çökerdi.” 
 5. "Görelilik kuramı mutlak zamanı çöpe attı. Bir çift ikizi düşünelim. Diyelim ki ikizlerden biri dağın tepesinde yaşasın, ötekisi deniz yüzeyinde. İlk ikiz (yani dağın tepesinde yaşayan) ikincisinden daha çabuk yaşlanacaktır. Yani yeniden karşılaştıklarında öbüründen daha yaşlı olacaktır." (Stephen Hawking, Zamanın Kısa Tarihi, s.54)
 6. "Gen mühendisliginin iyi bir iş olduğunu söylemiyorum. Ancak gelecekte, beğenelim beğenmeyelim, (gelecek yüzyıl ya da bin yılda değilse bile) önümüzdeki milyonlarca yıl içinde muhtemelen genetik olarak geliştirilmiş insanlar olacaktır"
 7. "Gelecek yüzyılda kendimizi yok etmezsek, gezegenlere ve yakın yıldızlara gidebileceğiz"
 8. "İnsandan daha gelişkin çok üstün canlı türleri varsa niye diğer gökadalara yayılmadılar... Veya bizi ziyaret etmeyip de bizi kendi halimize bırakıp başımıza açtığımız dertlere yanmamızı seyredilenler olabilir mi ?.. Daha düşük düzey bir yasam sekline bu denli hürmetkar olabileceklerinden şüphe ederim."
 9. "Böyle giderse 2 bin 600 yılında dünyada tüm insanlar omuz omuza sıkışık duracaklar"
 10. "Günümüzdeki insanlara benzeyen tiplerin yer aldığı Uzay Yolu gibi bilim kurgu filmlere inanmıyorum. İnsanların üzerinde genetik mühendisliğin yasaklanması isteniyor. Ama ben bunun yasaklanabileceğine ihtimal vermiyorum. Ekonomik nedenlerle, hayvanlar ve bitkilerin genleriyle oynanmasına izin verilecek. Ve bir gün biri, insanların genleriyle de oynayacak. Eğer totaliter bir dünyada yaşamıyorsak, bir yerlerde birileri, insanları yeniden yaratarak geliştirmeyi denemesi kaçınılmazdır..."

Stephen Hawkingin Bazı kitapları

 • The Large Scale Structure of Spacetime, 1973
 • General Relativity: An Einstein Centenary Survey, 1979
 • Superspace and Supergravity, 1981
 • A brief history of time (zamanın kısa tarihi: dünya çapında en çok yankı uyandıran ve en çok tanınan kitabı)
 • Black Holes and Baby Universes and Other Essays


 • HABER:

  En zeki adama kadın işkencesi

  Dünyann en zeki adamı hawking´e iskence   Karısı, 210 IQ  ile dünyanın en zeki adamı olan engelli astrofizikçi Steven Hawkings’i küvete batırıyor ve altına kaçırmasını sağlıyordu.
  Zamanın Kısa Tarihi adlı kitabıyla tanınan ünlü İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking'in (64) 11 yıllık karısı Elaine’den fiziksel şiddet gördüğü için boşanacağı haberi tüm dünyada ilgi uyandırdı.

  Elaine’in (55), 22 yaşından bu yana tekerlekli sandalyeye mahkum ve bilgisayar yardımıyla konuşan Hawking’e inanılmaz işkenceleri ilk kez ortaya çıktı.

  EŞ DEĞİL CANAVAR

  İngiliz Daily Mail’e konuşan Profesörün eski bakıcısı bir kadına göre Elaine kocasını erkek bakıcısıyla aldatıyordu. Hawking’e lazımlık vermiyor, saatlerce idrarını tutan profesör onlarca insanın içinde altına kaçırıyordu. Banyo sırasında küvete batırıyor dakikalarca suyun altında bırakıyordu. Sandalyesinin tekerlerini kilitleyerek evlerinin bahçesinde saatler güneş altında kalmasını sağlıyor, bilimadamının yüzü yanıklar içinde kalıyordu.

  Kaynak: Vatan  Stephen Hawking ile ilgili diger bölümlerden linkler
    Stephen Hawking Bir Filmde

  Etiketler : Stephen, Hawking, Bilim, Fizik, Uzay, Teori, Sav, Tez, Işıma, Kara+delik, Evren, Tanrı, Blackhole, Zaman
  Yazan : mania  |
  16 May 2005 Pts   
  |  114.742 defa Okundu.

  Yorumlar

  (Toplam yorum : 17 )
  misafir02 (Misafir)
  8 Şub 2013 Cum
  harika bir adammıs yaa keske eşi boyle bısey yapmasaymıs Allah obur dunyada cezasını versın ıns :(
  hko7tp (Misafir)
  17 Oca 2013 Prş
  adam ayştandan sonra geliyor.  Ve adam sizin gibi ezik değil . Salaklar .  vay adama acıdımda denmez.  
  talha KARAKAYA (Misafir)
  24 Ara 2012 Pts
    yav öğretmen ödev verdi stephen hawking kimdir diye
  sanane (Misafir)
  19 Nis 2012 Prş
  adama acıdım ama çok zeki     :D
  wfaruk (Misafir)
  26 Şub 2012 Paz
  adM muhteşem

  beyza beyza (Misafir)
  11 Şub 2012 Cts
   Yazıklar olsuuunnn..... böyle eşe allah büyük bunun öbür 
  dünyasıda var allah aciz şifalar versin :(
  boşver adımı (Misafir)
  9 Oca 2012 Pts

  vaaaaaaaaaaaaa o adama acıdım
  imran coo (Misafir)
  11 Ara 2011 Paz
  Belki yanlış düşünüyo olabilirim , konu hakkında okuduğum metin dışında pekte bilgim yok açıkçası . 
  Herkes birşeylerin bedelini ahirette  veya burda öder değil mi ? 
  Hawking burda ödemeye başlamış , garip ? (En doğrusunu Allah bilir )
  şengül akın (Misafir)
  27 Kas 2011 Paz
  ibret alınacak bir hayat hikayesi bir insan dünyada örnek alınacak kadar zekiyse bedensel engel sorun değil beyinsel engeli olan beyinsizler iyi düşünsün saygılarımla
  Kur´an insanı (Misafir)
  25 Kas 2011 Cum


    Değerli insan Yaşar Nuri ÖZTÜRK´ün bu kişi hakkında sarf ettiği söz yerinde bir tespit olarak görüyor ve kendisine bundan sonra  yapabileceğim her türlü duayı esirgemiyeceğimi beyan ederim.

   Dinimizın OKU emrini en iyi şekilde yerine getiren bir insan olarak görüyorum.her yönüyle İbret alınacak çok ender bir kişilik..

     saygılarımı sunuyorum.