Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Çiğnedikçe Doyuran Sakız


Araştırmacılar, çiğnedikçe tokluk hissi veren bir sakız geliştirdi. 2 yıl içinde piyasaya çıkacak olan sakız sayesinde kilo vermek kolaylaşacak.

cignedikce doyuran sakiz 745.jpg


ABD’nin New York kentinde bulunan Syracuse Üniversitesi’nde yürütülen araştırmalarda, tokluk hissi veren “PYY” hormonunun ağız yoluyla kana karışabileceği bulundu.

Bundan yola çıkılarak üretilecek sakızın, iştahı dengelemede ve tokluk hissi vermede etkili olması bekleniyor. İki yıl içinde satışa çıkarılacak olan sakızın, tıpkı sigara isteğini azaltan nikotin sakızları gibi sürekli yemek yeme isteğini azaltması ve obezite gibi kilo sorunu yaşayanlara yardımcı olması amaçlanıyor.
Kimya uzmanları, daha önceki çalışmalarda aşırı kilolu insanların PYY değerlerinin düşük çıktığını ve bu yüzden kilo vermede zorlandıklarını ortaya koymuştu. Fakat, PYY hormonu dışardan alındığında vücut hemen direnişe geçtiği ve sindiremediği için ancak insülin gibi ilaç formunda hazırlanması gerekiyor. Bu yüzden, üniversitenin araştırmayı yürüten kimya bölümü uzmanları B12 vitaminine PYY hormonu ekleyerek vücudun kabul etmesini sağladı.


KALORİ DE YAKTIRIYOR

PYY hormonunun vücuda verdiği sinyalle, en çok öğünler arası iştahın bastırılmasında etkili olduğu belirtiliyor. Vücuttaki PYY oranı, en çok lifli gıdalar ve proteinden zengin beslenme düzeniyle artıyor. İngiltere’deki College London Üniversitesi‘nde fareler üzerinde yapılan araştırmalarda da protein ağırlıklı beslenen farelerde PYY seviyesinin yükseldiği ve kalori yakımının arttığı görülmüştü.

MİLLİYET


Etiketler : Çiğnedikçe, doyuran, Sakız, kilo, PYY, Syracuse, ABD, araştırma
Yazan : mania  |
22 Şub 2012 Çar   
|  1.552 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...