Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

İnsan Ömrü 200 Artı Senelere Çıkacak

İnsan ömrü 200 yıla çıkar mı?
İnsan ömrünü 200 yıl ve üzerine çıkaracak bir teknoloji üzerinde çalışan Prof. İlhan Fuat Akyıldız hem Amerikan Ulusal Bilim Vakfı tarafından desteklenen projesini anlattı hem de TÜBİTAK özel ödülünü aldı.

ilhan fuat akyildiz insan omru 200 yil 527.jpg

Prof. Dr. İlhan Fuat Akyıldız, insan ömrünü 200 yıla çıkaracak formül üzerinde çalışıyor. Akyıldız, maddeyi atomik ve moleküler seviyede kontrol etme bilimi olan nanoteknoloji alanında önemli çalışmalar yapıyor.

Yeni teknoloji ile hastalıkların tarihe karışacağını belirten Prof. Akyıldız, “Yaklaşık 6 yıl kadar önce nano ölçekli makinelerin birbirleriyle nasıl haberleşebilecekleri beni meraka saldı. Bu teknoloji sayesinde bütün hastalıklar artık tarihe karışacak, insan ömrü 200 artı senelere çıkacak” ifadesini kullandı.
Teknoloji olgunlaşıp kullanıma sokulduğunda, çok küçük boyutlardaki nano aletler insan vücuduna enjekte edilecek. Ve bunlar, bağışıklık sistemini güçlendiren ek kan hücreleri olarak görev yapacak. Böylelikle, Alzheimer, diyabet, kanser ve depresyon gibi birçok hastalık tarihe karışacak, insan ömrü uzayacak.
kyıldız´ın bu çalışmalarına Amerikan Ulusal Bilim Vakfı da üç milyon dolar ile destek oluyor.


"KENDİNİZE İNANIN VE SAVAŞMAYA DEVAM EDİN"

Çalışmalarından dolayı TÜBİTAK özel ödülüne hak kazanan Prof. Akyıldız ödülü, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül´ün elinden aldı.
Prof. Dr. İlhan Fuat Akyıldız duygularını, “Kariyerim ve yaşamım boyunca kendimi defalarca yerde buldum ama her seferinde ayağa kalkıp savaşmaya devam ettim. Kendinize inanın ve denemeye devam edin” sözleriyle özetledi.


Törende Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı´na da benlik, aile ve insan gelişimi konularında yaptığı çalışmalar nedeniyle bilim ödülü verildi.
(ntvmsnbc)


 


Etiketler : İnsan, Ömrü, 200, Artı, Senelere, Çıkacak
Yazan : mania  |
22 Şub 2012 Çar   
|  874 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...