Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Süper Asker Karınca Ürettiler

Bilim insanları, milyonlarca yıl öncesinden günümüze ulaşan genleri kullanarak, artık çok nadir rastlanan ´süper asker karınca´ları üretmeyi başardı.


Devasa bir kafa ve çeneye sahip olan süper asker karıncalar, dünyada sadece birkaç bölgede nadiren görülen bir tür. Ancak bilim insanları, New York´un Long Island

bölgesinde bulunan bir koloniden aldıkları larvalarla, süper asker karıncaları üretmeyi başardı.
 
Söz konusu kolonide, diğer karıncalara oranla dev bir cüsseye sahip sekiz karınca tespit edildi. Dev karıncaların, milyonlarca yıl var olan atalarının genlerini günümüze taşıdıkları öngörüldü.

super asker karinca cff.jpg

 

Kanadalı bilim insanları, dev karıncalarla aynı kolonide yaşayan normal boyuttaki Pheidole morrisi türünü inceledi ve bu türün, süper asker karıncaya dönüşmesini sağlayacak genleri barındırdığı anlaşıldı.

ÖZEL HORMONDAN SÜPER ASKER

Araştırmacılar, Pheidole morrisi’nin larvasına özel bir hormon tatbik ederek, larvada işçi veya normal asker karınca değil, devasa boyuttaki “süper asker karınca” gelişimini sağlayabileceklerini tespit etti.
Kanada’nın McGill Üniversitesi´nden Dr. Rajendhran Rajakumar, “Karıncalarda süper asker haline gelebilecekleri potansiyelini keşfettik. Böylece 35-60 milyon yıl önce var olan cinsin biyolojik özelliklerine ulaşabileceğimizi gördük” dedi.
 
Kanadalı araştırmacılar, antik zamanlardan kalan genlere geri dönebilmenin, canlılara yeni fiziksel özellikler kazandırmak için çok önemli bir rol oynayabileceğine dikkat çekti.
 
KOLONİ SAVUNUCULARI

Süper asker karıncalar, çok nadir olsa da vahşi doğada ortaya çıkabiliyor. ABD ve Meksika’daki çöllerde çok nadir görülen dev karıncalar, kolonilerini düşman karıncaların saldırılarından koruyor.
 
Asker karıncalar, dev kafalarını koloninin girişini bloke etmek ve koloniye yaklaşan karıncaları püskürtmek için kullanıyor.


Etiketler : süper, Asker, Karınca
Yazan : mania  |
22 Şub 2012 Çar   
|  876 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...