Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Uzayda ´süper Su Dünyası´ Bulundu

   uzayda su bulunan gezegen 15z.jpg

 

Gök bilimciler, yoğun, buharlı atmosferi olan yeni bir gezegen türünün varlığını ispatladı. Güneş Sistemi dışındaki “GJ 1214b” adlı gezegen, Dünya´dan büyük, Jüpiter gibi gaz devlerinden ise daha küçük. Yapılan ölçümler yeni gezegende dünyadan fazla su bulunduğunu gösteriyor.

uzayda su bulunan gezegen2 65a.jpg

Hubble teleskobu ile yapılan gözlemler, “Süper Dünya” adı verilen gezegenin kütlesinin büyük bir kısmının sudan oluştuğunu belirledi.

Harvard Üniversitesi Astrofizik Bölümü´nden Zachory Berta, ilk kez 2009 yılında keşfedilen “GJ 1214b”nin bilinen hiçbir gezegene benzemediğini söyledi.
Çapı Dünya´nınkinin 2,7 katı büyüklüğünde olan gezegen, 2 milyon kilometre uzaklıktaki kırmızı cüce bir yıldızın yörüngesinde yer alıyor. Gezegendeki sıcaklığın 200 dereceden fazla olduğu sanılıyor. Yapılan ölçümler, GJ 1214b´nin Dünya´dan daha fazla suya sahip olduğunu gösteriyor.

Bilim adamları, yüksek ısı derecesi ve basıncın gezegende “Sıcak buz” ya da “Süper akışkan su” gibi egzotik maddelerin bulunabileceğine işaret ettiğini belirtti.
GJ 1214b ile ilgili bulgular, “Astrophysical Journal” adlı dergide yayımlanacak.

Kaynak: Hurriyet.


Etiketler : Uzayda, ´süper, Su, Dünyası´, Bulundu
Yazan : mania  |
22 Şub 2012 Çar   
|  677 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...