Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Einstein Haklıymış!

Bilimadamının ünlü ´İzafiyet Kuramı´ doğrulandı

einstein kendisi anlatyor

Dünya´nın çekim gücünün uzay ve zamandaki etkilerini büyük bir hasasiyetle ölçebilen Nasa bilimadamları ve Amerikalı fizikçiler, Einstein'ın görecelik teorisini teyit ettiler.

California Stanford Üniversitesi´nden fizikçi Francis Everitt, deneyle ilgili olarak, "Gezegenimizin balın içinde, güneşin çevresinde ekseni etrafında döndüğünü hayal edin, etrafındaki bal deforme olacaktır. Uzay ve zamanda da aynı şey oluyor" dedi.

Everitt, Einstein'in 1905´te yayınladığı ünlü teorinin iki kilit aksiyomunu ölçmek için Nisan 2004´te fırlatılan bir uydudaki ultra-hassas dört jiroskobu kullanarak yapılan "Gravity Probe B" adı verilen deneyi yönetti.

Bu aksiyomlardan ilki jeodetik denilen etki ya da çekimsel güç uygulayan bir cismin çevresindeki uzay ve zamanın bükülmesi, deformasyona uğraması, ikincisi de böyle bir cismin kendi etrafında dönerken etkilediği uzay ve zamanın miktarı.

Uydu da Dünya çevresinde kutup yörüngesindeyken tek bir yıldız, IM Pegasi yönünde işaretlendi. Eğer yerin çekimi uzay ve zamanı etkilemesiydi, uydudaki dört jiroskop da aynı yönü işaret ediyor olacaktı. Ancak yerçekimi tarafından çekilen bu jiroskoplar, Einstein'ın görelilik teorisini teyit ederek, ölçülebilir değişiklik bulunduğunu saptadılar.

Francis Everitt, deneyin Einstein'ın teorisinin evrenle ilgili en önemli iki aksiyomunu doğruladığını belirtti. Araştırmanın sonuçları, Amerikan bilim dergisi Physical Review Letters dergisinde yayınlandı.

AA

Kaynak : HaberturkEtiketler : Einstein, Albert, İzafiyet, Görelilik, Fizik, kuram
Yazan : mania  |
6 May 2011 Cum   
|  1.686 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...