Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Buji Yerine Lazer

Otomobil motorlarında bujilerin yerine yakında lazer kullanılabilecek.

otomobillerde buji yerine lazer azf.jpg

Romanya ve Japonya´dan araştırmacılar, 1 Mayıs´ta yapılacak Lazer ve Elektro-Optik konferansında, lazer ışınlarının, otomobil motorlarında yakıt ve hava karışımını ateşlemek için kullanılabileceğini anlatacaklar.

Lazerle ateşlemenin daha fazla yakıt karışımını tutuşturarak motorların daha verimli çalışmasını sağlayabileceğini ve atık egzost miktarının düşmesiyle kirliliği azaltabileceğini belirten bilim adamları, yeni teknolojinin ticari hale getirilmesi amacıyla buji üreticisi Denso adlı bir firmayla görüşmeleri sürdürdüklerini kaydettiler.

Keşfinin üzerinden 150 yıl geçmesinden bu yana patlamalı motor teknolojisinde küçük de olsa bir değişiklik sağlayacak bujileri lazerle değiştirme fikri sayesinde yakıtın daha verimli yakılabileceğini ve silindirin zamanla aşınmasının da azalacağının altını çizdiler.

Araştırmacılar, güçlü lazer ışınının istenilen ateşlemeyi yapamayacağı ve silindire zarar verebilmesi olasılığından geliştirdikleri buji ölçülerindeki silindirlere sıkıştırdıkları seramik tozlarından elde edilen lazerleri kullanacaklar.

Ntvmsnbc


Etiketler : Buji, Lazer, Otomobil, Araba, motor, İcat, Ateşleme, Laser
Yazan : mania  |
4 May 2011 Çar   
|  1.783 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...