Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Düşünceyle Bilgisayar Kullanmak

dusunceyle kullanilan bilgisayar 7d9.jpg Bilgisayarı fareye dokunmadan düşünce gücüyle kullanma yolunda önemli aşama kaydedildi.

Bilim insanları sadece düşünce gücüyle bilgisayardaki imleci hareket ettirmeyi sağlayacak teknoloji üzerinde çalışıyor. BBC´nin haberine göre, özellikle engelliler için düşünülen bu yöntem, elektrokortiografi denilen bir teknoloji sayesinde geerçekleşiyor.

Aslında bu fikir çok yeni değil, daha önceleri elektroensafolagraf kısaca EEG yöntemiyle imlecin hareketleri düşünce yoluyla gerçekleştirilebiliyordu. Kafanın üstüne yerleştirilen ve elektrotların bağlı olduğu bir şapka giyen kullanıcı, bazı düşüncelerle farenin imlecini hareket ettirebiliyordu.

Ancak bu yöntemin eksik yanı beyin sinyallerini oldukça düşük seviyede almasıydı. Kafatasının beyin sinyallerini kestiğini ve gücünü önemli ölçüde azalttığını söyleyen bilim adamları yeni yöntem olarak elektrokortiografiye başvurmuş.

Bu yeni yöntemle beraber elektrotlar kullanıcının beyin zarına yerleştiriliyor. Ciddi bir ameliyat gerektiren bu yöntemle sinyaller daha güçlü algılanabiliyor ve kullanıcı imleci daha etkili bir şekilde kullanabiliyor.

kaynak : www.Haberturk.com


Etiketler : Düşünceyle, Bilgisayar, Kullanmak
Yazan : mania  |
18 Nis 2011 Pts   
|  1.406 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...