Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Geleceğin Evi

Japonya´da tasarlanan "Geleceğin Evi" hem çevreci hem de enerji tasarruflu... Ev sakinleri isterlerse depolanan enerjiyi de satabilecek.

japon gelecegin evi 5e7.jpg

Teknoloji geliştikçe, enerji ihtiyacını karşılamanın yolları da farklılaşıyor. Bu kapsamda evlerle ilgili yeni tasarımlar geliştiriliyor.

Japonya’daki en büyük ev inşa firması da tekrar doldurulabilir nitelikteki lityum iyon bataryalarla enerji ihtiyacını karşılayan ev projesini gerçekleştiriyor. Enerji tasarrufu sağlamaya da yönelik bu teknolojiyle donatılan evlerin, gelecek yıl satışa çıkarılması planlanıyor.

İşte Geleceğin Evindeki Tasarruf Döngüsü Japonya’da tasarlanan "Geleceğin çevreci evinde", çatıdaki güneş panelleriyle elde edilen enerji, cep telefonlarında kullanılan türdeki bataryalarda toplanıyor ve merkezi bilgisayar sistemiyle eve dağıtılıyor.

242 metrekarelik "model" evde, çatıdaki güneş panelleriyle elde edilen enerji tam iki bin 880 cep telefonu bataryasına eşdeğer olan lityum iyon bataryalarda toplanıyor.

Enerjinin, eve dağıtımını sağlayan merkezi bilgisayar sistemi, enerjinin etkin şekilde kullanımına da yardımcı oluyor.

Dokunmatik ekran bilgisayar, kullanıcıya günlük ve aylık enerji üretimini, evde kullanılan ve depolanan enerji miktarını da gösteriyor.

Enerji tüketimini azaltmak için televizyon fişinin prizden çekilmesi ya da klimayı çalıştırmak yerine pencerenin açılması yeterli oluyor.

Ev sakinlerinin, evde depolanan enerjiyi bölgedeki elektrik şebekesine satması da söz konusu...

Karbondioksit Gazı Emisyonunu Azaltıyor Üretici firmaya göre, söz konusu enerji yönetim sistemi, karbondioksit gazı emisyonunu yüzde 65 azaltıyor.

Gelecek yıl satışa çıkarılması planlanan evin satış fiyatı ise 600 bin dolardan fazla.

TRT HaberEtiketler : Geleceğin, Evi
Yazan : mania  |
12 Nis 2011 Sal   
|  1.419 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...