Loading...
BILIMINSANLARı ARŞIVI


 Forum

Isaac Newton

SIR ISAAC NEWTON´IN HAYATI(1642-1727)

25 Aralık 1642 tarihinde Woolsthorpe kentinde dünyaya gelen isaac Newton fiziğin en önemli isimleri arasında yer alır. İlk aynalı teleskopu geliştirmiş, renk ve ışığın niteliğine açıklık getirmiş, evrensel kütle çekimi yasasını ortaya atarak fizikte devrim gerçekleştirmiştir. Newton doğumundan 3 ay önce babasını kaybetmiştir. Bir çiftçi ailesinin çocuğu olan Newton 12 yaşında Grantham´daki King´s School´a başlamıştır.


SIR ISAAC NEWTON1661´de buradan mezun olan Newton aynı yıl Trinity College´a girdi. 1665´de buradan mezun olan Newton lisans üstü çalışmalarına başlayacağı sırada veba salgını baş gösterdi ve üniversite kapatıldı. Bunun üzerine Newton 2 yıl annesinin çiftliğinde kaldı. Burada çalışmalarına devam etti. 1667´de Trinity College´a öğretim görevlisi olarak geri döndüğünde sonsuz küçükler hesabının ( difransiyel ve integral ) temelini atmıştır.
 
Daha sonra da ışığın yapısını açıklamış ve evrensel kütle çekimi kanunu ortaya atmıştır. Ancak çekingen olan Newton fizikte devrim yaratacak bu fikirlerini çok uzun yıllar sonra yayınlamıştır. Örneğin sonsuz küçükler hesabını 38 yıl sonra yayınlamıştır.

Lisans üstü çalışmalarını tamamlayan Newton 27 yaşındayken Cambrige Üniversitesinde matematik profesör olarak getirilmiştir. 1671´de aynalı teleskopu geliştirerek Royal Society´e seçildi. Ama burada özellikle Robert Hooke tarafından şiddetle eleştirilmesi Newton´u iyice içine kapanık hale getirdi.

 
 SIR ISAAC NEWTON

Bilim dünyasıyla ilişkisini kesen Newton 1678´de ruhsal bunalıma girdi. Yakın dostu ünlü astronom Edmond Halley´in çabalarıyla 6 yıl sonra bilimsel çalışmalarına geri döndü. Ve 2 yıl içinde efsanevi yapıtı Principia´yı yayınladı. Bu eser büyük ses getirdi.Kitabın yayınlandığı yıl kral II. James tarafından Katolik´liği yayma çalışmalarına direniş gösteren Newton, kral düşürüldükten sonra 1689´da üniversite parlamentosuna girdi. 1693´de yeninden bunalıma giren Newton´un yakın dostları John Locke ve Pepys ile arası bozuldu. 2 yıl sonra düzeldiyse de bilimsel çalışmalarda eski verimliliğini gösteremedi. 1699´da darphane müdürlüğüne getirilerek Londra´ya yerleşti.

SIR ISAAC NEWTON

1701´de profesörlükten ayrıldı. 1703´de Royal Society´nin başkanı oldu.1704´de sonsuz küçükler hesabını da içeren Optik adlı kitabını yayınlayınca Leibniz arasında tartışma başladı.Leibniz sonsuz küçükler hesabını Newton´dan 20 yıl önce yayınlamıştı. Newton´un hayatının son 25 yılı bu tartışmalarla geçti ve 20 Mart 1727´de Londra´da öldü. Newton bilimsel çalışmalarının yanı sıra ilahiyata da ilgi duydu.

Aslen Yahudi olan Newton İncil´deki kutsal üçlemeye karşı çıkan kronolojik bir eserde yazmıştır.Newton´un önemi antik çağda başlayan ve daha sonra İslam uygarlığı aracılıyla Avrupa´ya geçen ve Kopernik, Kepler, Galileo tarafından savunulan fikirleri tutarlı olarak birleştirebilmesidir. Sonsuz küçükler hesabını bularak analitik geometriyi geliştiren İslam uygarlığından bu yana matematikteki en önemli gelişmeye imza atması da onu yücelten en önemli faktördür.

ALAN                          KEŞİFLERİ
Mekanik.......................Hareket yasaları.
Mekanik.......................Gravitasyon yasası
Hidrodinamik.................Hidromekanik yasası
Hidrodinamik.................Newtonian akışkan
Termodinamik...............Soğurma yasası
Optik..........................Newton halkaları
Optik..........................Emisyon teorisi
Optik..........................Newton teleskobu
Matematik...................Calculus
Matematik...................Binom serileri
Matematik...................Newton metodu
Matematik...................Newton-Cotes formülü
Matematik ..................İnterpolasyon formülü

Isaac Newton´un "Principia"sının kapağı
 Isaac Newton principa kapağı
Etiketler : isaac, Newton, fizik, Bilimadamları, icat, Buluş, Biyografi, Hayat, Hikaye
Yazan : mania  |
14 May 2005 Cts   
|  50.765 defa Okundu.

Yorumlar

(Toplam yorum : 3 )
sıla neşe (Misafir)
5 Oca 2012 Prş


tşk ederim işime çok yardı

 

bukettopal (Misafir)
26 Şub 2011 Cts


Teşekkür ederim işime çok yaradı :)

fatma zehra (Misafir)
23 Şub 2011 Çar
bu sitede bilime kattıgı araştırıyorum bir şey anlamadım