Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Soba Zehirlenmelerine Karşı Yeni Buluş

Rüzgardan kaynaklanan soba zehirlenmelerinin önüne geçecek buluş

soba zehirlenmelerine karsi yeni bulus 796.jpg Haber, Gazi Üniversitesi´nden Prof. Dr. Erdoğan İnal´ın, geliştirdiği sistem, rüzgardan kaynaklanan soba zehirlenmelerinin önüne geçecek.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan İnal’ın, Oran’daki TRT binasının bayrağının, rüzgar doğrultusunda yön değiştirmesinden esinlenerek geliştirdiği sistem, rüzgardan kaynaklanan soba zehirlenmelerinin önüne geçecek. İnal, düzenlediği basın toplantısında, ’’Rüzgara Bağlı Baca Zehirlenmelerini Önler Döner Baca Sistemi’’ adını verdiği buluşunu tanıttı. Sobanın doğru hazırlanması, yakılması ve baca gibi faktörlerin sobadan zehirlenmelerin önüne geçmekte önemli olduğunu vurgulayan İnal, sobadan zehirlenmeler konusunda insan dışı tek faktörün rüzgarlar olduğunu belirtti. Özellikle lodos esen gecelerde zehirlenmelerin arttığına dikkati çeken İnal, bu gecelerde bacaların çekişinin azaldığını, gazın içeriye itilmesi nedeniyle de zehirlenmeler yaşandığını dile getirdi. Bu konuda bugüne kadar etkin bir çözüm üretilemediğini ifade eden İnal, kendi

ürettikleri ve patentini aldıkları sistemin sorunu tam anlamıyla çözdüğünü söyledi. Oran’daki TRT binasındaki bayrağın rüzgar doğrultusunda sürekli yön değiştirmesinden esinlendiğini anlatan İnal, yaklaşık 5 yıllık bir çalışma sonunda sistemi hayata geçirdiklerini kaydetti. Sistemin sabit bir çıkışa yerleştirildiğini, döner başlığı ve rüzgar kanatları sayesinde rüzgarın çıkan dumanı kesmesini önleyecek şekilde yön değiştirdiğini anlatan İnal, arkasına eklenen ’’ventula’’ sistemi ve verilen doğru açıyla rüzgarın dumanın geri dönmesini önleyerek, daha hızlı çıkmasını sağladığını kaydetti.

 


Etiketler : Soba, Zehirlenmelerine, Karşı, Yeni, Buluş
Yazan : mania  |
10 Nis 2011 Paz   
|  3.089 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...