Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Çelikten Daha Dayanıklı Cam

Samsun Gençler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği´nin, KOSGEB Teknoloji Araştırma Merkezi tarafından desteklenen taşınabilir uzaktan kumandalı yol kapanı üretim aşamasına geldi.

celikten daha dayanikli cam dbz.jpg Haber, Samsun GENYAD üyesi işadamı Aşkın Çağlayan´ın KOSGEB´in Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı kapsamında TEKMER tarafından proje aşamasında 80 bin 700 euroluk bir hibe ile desteklenen dünyada ilk olarak yapılan taşınabilir uzaktan kumandalı yol kapanı projesi patent başvurusu yapılarak koruma altına alındı.

Uzaktan kumandalı taşınabilir yol kapanının çoklu olarak birbirine eklenebilen bir lastik kapan mekanizması olduğunu belirten GENYAD Başkanı Yusuf Assan, uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen, her türlü aracın lastiğini patlatabilen özel tasarlanmış çelik çivilerden oluşan güvenlik güçlerinin park ve otoparkların kullanımı için tasarlanmış kullanımı kolay bir ürün olduğunu belirterek, ayrıca sistemin plaka tanıma sistemi ile muhtelif yerlerden kontrol edilebildiğini açıkladı.

Kısıtlı imkanlara rağmen gençlerin kendi başlarına önemli işler başarabildiğini belirten Yusuf Assan, "Derneğimizde arkadaşlarımız tarafından üretilen bir çok projenin destek görmesi durumunda bu sistem ses getirecektir. Samsun´un yetiştirdiği ender işadamlarından biri olan Galip Öztürk´ten projelerimizle ilgili bizleri dinlemesini istiyoruz" dedi.

Çağlayan, Taşınabilir uzaktan kumandalı yol kapanı projesini hazırlarken ilk olarak dur ihtarına uymayarak kaçan otomobillerin sebep olduğu kazaların önlenmesini amaçladığını belirtti. Uzaktan kumandalı taşınabilir yol kapanı ile bu trajik olaylara son vermek istediklerini anlatan Aşkın Çağlayan, şöyle konuştu: "Proje KOSGEP desteklidir. Uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen, her türlü aracın lastiğini patlatabilen, güvenlik güçleri, park ve otoparklar için tasarlanmış bir üründür. 90 santim

uzunluğunda, 10 santim yüksekliğindedir. En alçak araba bile üzerinden rahatça geçebilir. İstenildiği zaman kumandası ile çivileri çıkarılır istenildiği zaman kapatılabilir. Güvenlik güçleri, bu sistemi uygulama noktalarında rahat kullanabilir. Uzaktan kumanda ile istediği aracı üzerinden geçirebilir, istediği zaman çivilerle durdurabilir. Ürün ile alakalı Irak hükümeti ile bir görüşmemiz var bombalı saldırılar için talep edilen bir ürün. Bombalı araç eylemlerini önlemek için görüşmelerimiz sürüyor."

Üretim aşamasına geldiklerini ve yaklaşık 400 bin lira gibi bir hibe ile üretim çalışmalarına başlayacaklarını açıklayan Çağlayan, üretim esnasında ürünün daha da geliştirilebileceğini sözlerine ekledi.

haberfx


Etiketler : Çelikten, Daha, Dayanıklı, Cam,
Yazan : mania  |
10 Nis 2011 Paz   
|  1.463 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...