Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Kuantum Teknolojisiyle Hakcer´lara Son

Hacker´lerin devri bitiyor mu? Cambridge Üniversitesi geliştiriği teknolojide çok iddialı...

kuantum teknolojisiyle hackerlara son 391.jpg

Hemen hemen bütün önemli teknolojiler bir ihtiyacı gidermek için ortaya çıkıyor ve her geçen gün daha saldırgan ve daha yetenekli hale gelen hackerler, artık güvenlik konusunda kalıcı bir çözümü ihtiyaçtan öte bir zorunluluk haline getirdiler. Durum böyle olunca Cambridge Üniversitesi de kolları sıvadı ve hacker tehlikesini tamamen tarihe gömmek için kuantum teknolojisine baş vurdu.

Kuantum mekaniği ve kuantum şifreleme oldukça karmaşık bir konu. Fakat kısaca özetlemek gerekirse iki nota arasındaki iletişimin, sadece bu iki nokta tarafından bilinen bir anahtar sayesinde yapılabilmesini sağlıyor. Doğası gereği bu iletişime dahil olmaya çalışan diğer noktalar anında fark ediliyor ve engellenebiliyor. Bu sayede veriler, fiber optik kablolar üzerinden hem şifrelenmiş, hem de son derece güvenli halde iletilebiliyorlar.

Cambridge Üniversitesi araştırmacıları çok yakın gelecekte kuantum şifrelemenin aktif olarak hayata geçebileceğini ve bunu teorik olarak da olsa %100 güvenlik sağlayacağını iddia ediyorlar. Araştırmacılar ayrıca günümüz güvenlik şartlarında bu şifreleme yöntemine devletlerin, askeri birimlerin ve büyük şirketlerin çok büyük ilgi göstereceklerini tahmin ettiklerini söylediler.

chip online


Etiketler : Kuantum, Teknolojisiyle, Hakcer´lara, Son
Yazan : mania  |
10 Nis 2011 Paz   
|  1.738 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...