Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

5 Bin Yıllık İnsan İskeleti

Arkeolojik kazıda keşfedilen 5 bin yıllık insan iskeleti, bilim insanlarını çok şaşırttı.

5 bin yillik insan iskeleti 375.jpg

Çek Cumhuriyeti´nde yapılan arkeolojik kazılar sırasında bulunan ve yaklaşık 5 bin yıllık olduğu tahmin edilen bir erkeğe ait iskelet, araştırmacıları oldukça şaşırttı.

Arkeologlar bulunan iskeletin bir erkeğe ait olduğunda hemfikirler, ancak bu mağara adamının ilk "eşcinsel" insanlardan olabileceğini düşünüyorlar.

O dönemde erkeklerin sağ tarafları üzerine yatırılarak ve kafaları batıyı gösterir halde, kadınlarınsa sol tarafları üzerine ve kafaları doğuyu gösterir halde gömüldüğünü söyleyen araştırmacılar, bulunan erkek iskeletinin sol tarafı üzerine yatırılarak ve kafası doğuyu gösterir halde gömüldüğünü belirtiyorlar.

Aynı zamanda, erkeklerin silahları, balta ve bıçaklarıyla gömüldüğü çağlarda, kadınların da kolyeler, hayvanlar, küpeler ve çömleklerle gömülürken, sözkonusu mezardan silah yerine çömlek ve kaplar çıkarılması da, "eşcinsel" mağara adamı iddiasını güçlendiriyor.

Ölünün gömülmesi sırasında hata yapılmadığına inanan arkeologlar, o zamanlarda cenazelere büyük önem verildiğini ve bu tür bir hatanın mümkün olamayacağı görüşünde.

Ekip üyelerinden Katerina Semradova, Mezolitik dönemden kalma bir mezarda bulunan kadın savaşçının da erkek gibi gömülmüş olduğunu hatırlatıyor.


Etiketler : 5, Bin, Yıllık, İnsan, İskeleti
Yazan : mania  |
10 Nis 2011 Paz   
|  2.404 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...