Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Yeni Bataryalar Suyla Çalışacak

Henüz suyla çalışan arabalar yapamadık ama bakın neleri suyla çalıştırmayı başardık...

su ile calisan batarya 3d7.jpg


Enerjinin her şeyden çok daha fazla önemli olduğu bugünlerde bilim adamlarının üzerinde çalıştığı konuların başında piller geliyor. Stanford Üniversitesi´ndeki araştırmacıların bu konuda yaptığı bir ilerleme ise herkesi heyecanlandırdı.

Pil teknolojisinde tuzlu deniz suyu ve normal su kullanan araştırmacılar bu şekilde daha önceden aldıkları etkiden daha yüksek ölçüde verim aldılar. Yeni geliştirilen pilde de normal pillerde olduğu gibi pozitif ve negatif elektrotlar ve elektrik yüklü iyonları olan bir sıvı bulunuyor. Bilim adamları bu sıvı yerine normal su kullanarak, içindeki iyonların da sodyum klorür yani tuz olmasını sağladı.

Pil öncelikle temiz suyla dolduruluyor ve az bir elektrik yük veriliyor. Daha sonra drane edilen temiz su yerini deniz suyuna bırakıyor. Deniz suyunun içerisindeki tuz ise elektrotlar arasındaki elektriğin iletilmesinde büyük rol oynuyor. Araştırmacıların ortaya çıkarttığına göre, deniz suyu ile elde edilen potansiyel güç, normal bir pilinkinden çok daha yüksek.

Profesör Yi Cui, bu pilin etkilerini arttırmak için halen çalışma içerisinde olduklarını belirtirken 50 metre küplük temiz suyla çalışan bir elektrik santralinin bu yöntemle saniyede 100 megawat elektrik üretebileceğini ve bunun 100 bin ev için yeterli olabileceğini de belirtti.

Kaynak : ChipOnline


Etiketler : Yeni, Bataryalar, Suyla, Çalışacak
Yazan : mania  |
10 Nis 2011 Paz   
|  1.731 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...