Loading...
Elektronik ==>
   >>>>>>>Temel Elektronik
   >>>>>>>Bilgisayar Elektroniği
   >>>>>>>Semboller
   >>>>>>>Devre Elemanları Listesi


 Forum

Universal Serial Bus

Evrensel seri veri yolu (Universal Serial Bus) olarak bilinen USB baglantısı, elektronik cihazların pek çoğunda bulunuyor. USB, bilgisayar ile çevresel birimler arasindaki iletişim sağlayan bir bağlantı standardı olarak adlandırılıyor. Bu yeni standart sayesinde yazıcı, tarayıcı, dijital fotograf makinesi, hafıza kartı gibi cihazlar, bilgisayar ile çok yüksek hızlarda veri iletişimi gerçekleştirebiliyor.


Örnegin USB 1.1 standardinda 12 Mbit/shizinda veri iletişimi yapılabilirken, USB 2.0’da480 Mbit/s gibi yüksek hızlara çıkılabiliyor. Bu özelliği nedeniyle dizüstü veya masaüstü bilgisayarlarda en az bir tane USB port bulunuyor.

USB PORT Sekil-kil 1’de bilgisayar kasası üzerindeki USB portlar görülüyor.

Sekil 1: USB portlar Üzerinde USB port bulunan herhangi bir cihazin bilgisayara baglayabilmek için uygun konnektörler kullanmak gerekiyor. Baglanti için tip-A vetip-B olmak üzere iki çiftli USB konnektörü bulu-nuyor. Bunlardan tip-A türündeki yassi görünüm-lü olani bilgisayar kasasina baglanirken, tip-B tü-ründeki kare kesitli olani çevresel birime bagla-niyor. Sekil 2’de USB konnektörler görülüyor.

Sekil 2: USB konnektörlerUSB baglantisinin önemli bir özelligi de bağlı oldugu çevresel birimlere elektriksel güç saklayabilecek yapıda olmasi. Her bir USB portundan +5 voltta 100mA akım çekilebiliyor. Porttan çekilen akım, cihaz sayısına göre daha fazla da olabiliyor. Bu sayede, USB porta baglanan bir elektronik cihaz, harici bir güç kaynağına ihtiyaç olmadan çalışabiliyor.

Piyasada USB porttan sarjlananenerji ile çalisan pil Sarj cihazı, vantilatör, klavye aydınlatıcı gibi küçük güçlü pek çok cihaz bulunuyor.

USb soketin içinin açılımı

usb Kablo

+5.GND(toprak),data-,data+

+5 ve gnd(toprka nerelerde kullanılıyor)

Bu +5 v ve toprak usb ledli lambalrada,usb fanlarda

Datalar ise haberlesmede atiyom usb adsl modemiz var diyem bilgisayar ila modem arasinda iletisim kurmada kullaniliyo.


Hazırlayan: Eyüp Yavaş. 

Etiketler : Evrensel. seri .veri yolu, USB, USB1.1, bağlantı, pc, cihaziyazılım, port, Usbport
Yazan : mania  |
16 Oca 2007 Sal   
|  11.352 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...