Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Dünyanın En Hızlı Treni

Çin´in demiryolu ulaştırmada teknolojik açıdan ulaştığı seviyenin en önemli göstergelerinden biri olan ve ülkenin finans ve ticaret merkezi Şanghay´ı Zhejiang eyaletinin en önemli şehirlerinden Hangzhou´ya bağlayan hızlı tren bugün itibariyle hizmete girdi.

dünyanın en hızlı treni4


Daha önceden 78 dakika süren Şanghay-Hangzhou hattını 45 dakikaya indiren ve ortalama 350 kilometre hızla gidecek olan hızlı tren, deneme sürüşünde 416,6 kilometre saat hız yaparak, dünya rekoru kırmıştı.

dünyanın en hızlı treni1

Yolcu trafiği açsından Yangtzi nehri deltasındaki trafiğin azaltılmasında önemli rol oynayacak 202 kilometre uzunluğundaki hatta işleyecek hızlı trenin toplam yatırım tutarı 4.4  milyar dolar oldu.

dünyanın en hızlı treni2


Çin, son dönemde yaptığı büyük yatırımlar ile dünyanın en uzun hızlı tren ağını kurmak yolunda ilerliyor. 2012 sonu itibariyle, Çin´in 110 bin kilometrelik demiryolu ağının 13 bin kilometrelik kısmı hızlı trenlerden oluşacak. 

dünyanın en hızlı treni3

Çin´in üzerinde çalıştığı en önemli hızlı tren projesi ise 2012 de tamamlanacak ve başkent Pekin´i, Şanghay´a bağlayacak ve toplam maliyeti 33 milyar doları aşacak hızlı tren  projesidir. Bu projenin de tamamlanmasıyla iki şehir arasındaki demiryolu ulaşımı, yarı yarıya azalarak 5 saate inecek.


Çin, sahip olduğu hızlı tren teknolojisini diğer ülkelerde de projelendirmek ve hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Çin´in çalışmalarını yürüttüğü  ülkelerden birisi de Türkiye.

dünyanın en hızlı treni

Hali hazırda Ankara-İstanbul hızlı tren projesinin belirli bölümleri, Çin kredisi ve Çinli firmalar ile oluşturulan konsorsiyum tarafından yapıldı. Çinli firmalar ayrıca Ankara-Sivas demiryolu başta olmak üzere Türkiye´deki demiryolu projelerinde kredi imkanlarıyla yer almak istiyor.

Çin Başbakanı Wen Jiabao´un Ekim ayı başında Türkiye´ye gerçekleştirdiği tarihi ziyaret sırasında demiryolu alanında işbirliği yapılması, önemli gündem maddelerinden birini oluşturmuştu.


Ankara´da iki Başbakan tarafından yapılan ortak basın toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önümüzdeki dönemde Çin ile demiryolları alanında işbirliğinin derinleşerek, artacağını belirtmişti.

Uzmanlar, demiryolları alanında kredi ve teknolojin değişimine dayalı işbirliğinin diğer sektörlerdeki girişimler açısından da örnek teşkil edebileceğini ifade ediyor. Aynı çevreler, Çin´den Türkiye´ye yönelik yatırımların veya Çinli firmaların Türkiye´deki faaliyetlerinin, eşdeğer teknoloji yada ileri teknoloji getiren, katma değer yaratan, istihdam sağlayan ve tercihen Türkiye´nin ihracatına katkı sağlayan özellikte olmasının beklendiğini vurguluyor.


Etiketler : Dünyanın, En, Hızlı, Treni
Yazan : mania  |
10 Nis 2011 Paz   
|  2.645 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...