Loading...
ELEKTRONIK


 Forum

Seri Port


Seri Port nedir Ne işe yarar?

seri port bilgisayarda en çok fare bağlamak için kullanılan bir port olmasına rağmen paralel port gibi bir çok bağlantı için de kullanılır. günümüzde artık farelerin büyük bir kısmı diğer cihazlar gibi USB portundan bağlanmaktadır. isminden de anlaşılabileceği gibi seri olarak bilgilerin aktarıldığı bir porttur.

Veriler bir hat üzerinden zamansal olarak sıra ile yollanarak istenilen veriler sıra ile karşıya bit bit ulaştırılır. Burada zamanlama yani frekans uyumu çok önemli bir yer almaktadır bunun için protokol kavramı oluşmuştur. Aynı zamanda çift yönlü iletişim ile seri iletişim paralel iletişimin önüne geçerek daha az kablo ile maksimum mesafeye veri ulaştırır hale gelmiştir.


Veriler TTL boyutundan çıkarak lojik seviyelerini +10V ile -10V arasında düzenlenmiştir. eğer tasarladığınız donanım sadece PC üzerinde çalışacaksa ve seri portla da haberleşecekse kullanabileceğiniz sinyal bacakları DTS, RTS ve TD dir.

seri port

1.Kontrol Biti(CD)
2.Gelen Bilgi(RD)
3.Gönderilen Bilgi(TX)
4.Hazır Sinyali (DTR)
5. Şase (GND)
6. Bilgi Kaydı(DSR)
7. Gönderim İsteği(RTS)
8.Gönderim Hazır (CTS)
9. Dış Seslenme (RI)

Normal çalışma esnasında DTR ve RTS bacakları +12V seviyesinde voltaj verirler. TD bacağıysa eğer data aktarımı yoksa Mantıksal 1´ i göstermektedir yani 12V bulunmaktadır. Bacaktan çekilen akım arttıkça, bacak üzerindeki voltaj seviyesi hızla azalacaktır. Çünkü, seri port normalde her 1-2V için 1ma akım sağlayabilmektedir. Kısa devre olduğunda, porttan alınan akım 7-10ma seviyelerindedir.


seri port resim

Etiketler : Bilgisayar, Elektronik, Portlar, Port, Seri, Paralel, Lpt, Donanım, , Kablolama, db9
Yazan : mania  |
16 Oca 2007 Sal   
|  11.564 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...