Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Türkiye´de Mısır Ve Hayvan Atığından Elektrik

Almanya´da 3 binden fazla olan tesisten Türkiye´de de kuruluyor. Mısır silajı ve hayvan atığından

elektrik üretecek tesisler Aydın, Adana ve Konya´da bir yıl içinde faaliyete geçiyor.

silaj misir elektrik1 z8c.jpg


Türkiye´de ilk kez mısır silajı ve hayvan atığından oluşan metan ağırlıklı biogazdan elektrik üretilecek.

Projeyi Türkiye´de hayata geçirmeye hazırlanan T&T Group Energy Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Baykara, şu bilgileri verdi: ´´Bu, Türkiye´de bir ilk olacak. Aydın, Adana ve Konya´da arazi alımını  yaptık, mısır ekiyoruz. Burada da yaklaşık her ilde 1,5 megavat elektrik üreteceğiz. Bu pilot bir proje.

Türkiye´nin bu konuda önü çok açık. Ege ve Akdeniz bölgesinde, ılıman iklimlerde bu tip projeler yapılabilir. Bu tür elektrik santralleri Türkiye´de henüz yapılmadı. Ama Almanya, Fransa, İngiltere ve diğer bazı Avrupa ülkelerinde örnekleri var. Bir yıl içinde elektrik üretimine geçeceğiz.

silaj misir elektrik2 cd2.jpg

Biyogaz santralleri Türkiye´de bilinen santraller değil. Tarım sektörüne çok faydalı bu tip entegre tesisler. Çünkü tesise yakıtı araziden sağlıyorsunuz.

Çiftçi sonuçta ürettiği mısırı ya da enerji bitkisini hemen biyogaz santralinde fermente edip, elektrik üretebiliyor. Satışı garanti bir entegre tesisin içine girmiş oluyor.

Tesiste elektrik enerjisinin yanında ısı enerjisi ve organik gübre oluşmaktadır. Elektrik şebekeye verilirken ısı enerjisi seraların ısıtılmasında, oluşan organik gübre de bölgedeki arazilerin ıslahında kullanılacaktır.

Tesis gerek tarımsal üretim gerek seracılık faaliyetleri sebebiyle bölgeye istihdamı da beraberinde götürecektir. Firmamız santrali kurmak için dizayn, mühendislik çalışmalarını devam ettirmektedir.´´

Tarkan Baykara, Almanya´da bu tip 3000´den fazla tesis bulunduğunu belirterek, ´´Türkiye´de de gelişeceğine inanıyoruz. Özellikle de 28 Aralık 2010´da çıkan yenilenebilir enerji kaynaklarına uygulanacak tarifelere ilişkin kanun biyogaz ve biomass santralleri yapımını destekliyor. Türkiye´de önümüzdeki yıllarda desteklemenin artacağını düşünüyoruz ve bu konuda yatırım yapacağız´´ dedi.

Kaynak : Ntvmsnbc.comEtiketler : Türkiye´de, Mısır, Ve, Hayvan, Atığından, Elektrik
Yazan : mania  |
9 Nis 2011 Cts   
|  2.338 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...