Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Akıllı Kalemler Geliyor

Görüntüsü bir tükenmez kalem gibi olan ´akıllı kalem´ diğer adıyla ´dijital kalem´ özel kağıt üzerine yazılan el yazısının bilgisayar ortamına aktarılmasını sağlıyor.

akili kalem 916.jpg

Softaktif firmasının ithal ettiği ‘akıllı kalem’leri bankalar kullanmaya başlıyor. Kâğıt üzerine yazılan bilgiler bilgisayar ortamına aktarılacak

Yazılımının İsveç’te yapıldığı Anoto firmasının ‘akıllı kalem’ ürünü Türkiye’de bankacılık uygulamasında kullanılmaya başlanacak. ‘Akıllı kalem’i İsveç’ten Türkiye’ye ithal eden Softaktif firmasının Genel Müdür Yardımcısı Mesut Tomruk, bir bankayla anlaştıklarını, ancak şu anda bankanın adını veremeyeceğini söyledi.

DEİK/Türk-İsveç İş Konseyi başkanlığında, Türkiye Bilişim Vakfı ve TÜBİSAD’ın katkılarıyla 8-10 Şubat tarihleri arasında İsveç’te düzenlenen “Türkiye-İsveç ICT Forum”da Türk firmaları, İsveçli firmalarla işbirliği imkanlarını değerlendirdi.

Toplantıda cep telefonlarına kablosuz şarj üreten bir firmayla da görüşmeler yaptıklarını kaydeden Mesut Tomruk, İsveç’ten ‘akıllı kalem’ ithal etmeye başladıklarını ve hangi bankayla çalışacaklarını önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını kaydetti. Tomruk şunları söyledi: “Akıllı kalemle, kağıt üzerinde yapılan işlemlerin bilgisayara aktarılması sağlanacak. Örneğin, müşteri evinde ve banka çalışanı kredi kartı sözleşmesi yaptı. Akıllı kalemle bunu bankaya iletebilecek. Bu konudaki çalışmaları grup şirketimiz Aktif İleti yapacak” diye konuştu.

Bu arada forumda konuşan İsveç Dış İlişkiler Bakanlığı Ticaret Genel Direktörü Anders Ahnlid, 2015 yılına kadar İsveç’in ihcatının iki katına çıkarılmasının hedeflendiğini belirterek, “Türkiye etrafındaki ticaret ağları İsveç’in ilgisini çekiyor” dedi.

DEİK/Türk-İsveç İş Konseyi Başkan Yardımcısı Yılmaz Çakır da, Türkiye’den 30’a yakın Türk firmasının geldiğini, haziran ayında ise İsveç Dış Ticaret Bakanı’nın Türkiye ziyaretiyle bu toplantının devamının gerçekleştirileceğini kaydetti.

Kaynak : Posta.com.tr


Etiketler : Akıllı, Kalemler, Geliyor
Yazan : mania  |
8 Nis 2011 Cum   
|  2.602 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...