Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Erkek Penisi Kemikli Miydi?

ABD´li genetik bilimciler, insanlarda erkeğin penisinin aynen maymunlar, kediler ve farelerde olduğu üzere kemikli bir yapıdayken, bu özelliğin daha sonra kaybolduğunu düşünüyor.

erkek penisi kemiklimiydi fe9.jpg

Şempanze, makak maymunu ve insanın genomlarını karşılaştıran araştırmacılar, peniste omurgaya benzer kemik oluşumundan sorumlu DNA dizininin insanın evrim sürecinde silinip   kaybolduğunu, fakat diğer primatların DNA´sında kaldığını söylüyor.

Bugüne değin insanoğlunu maymun türlerinden ayırt eden başlıca özelliğin ´fazladan´ genler olduğu düşünülürken, ABD´li araştırmacılar insanı insan yapan özelliklerin daha ziyade silinmiş DNA parçalarıyla alakalı olabileceğini tahmin ediyor.

Stanford, Georgia ve Pensilvanya Eyalet üniversitelerinin ortak çalışmasında, penisteki kemiğin yanı sıra, beynin genişlemesini engellediği düşünülen DNA dizininin de şempanze ve makak maymunlarının genomunda varlığını koruduğu; ancak insan genomundan silindiği öne sürülüyor.

Araştırmacılar, dünyanın en karmaşık organı olan insan beyninin gelişimini silinen DNA ile bağlandırıyor. Saygın bilim dergisi Nature´da yayımlanan araştırmada, şempanze ve makak maymunlarının sahip olduğu 510 DNA parçacığının insanlarda silinmiş olduğu yazılı.

Araştırmacılar, bu çalışmada doğrudan genlere değil, DNA´nın içerdiği başka maddelere baktıklarını söylüyorlar. Araştırmada adı geçen -ve genlere nazaran haklarında çok daha az şey bilinen bu DNA parçacıkları, yakınlarında bulunan genlerin işlevini düzenleyen roller üstleniyor.

DAHA UZUN CİNSEL İLİŞKİ

Amerikalı ekip, şempanze ve makak maymunlarında cildin kıllı olmasını sağlayan DNA dizininin de insanoğlunda silinen parçacıklardan biri olduğu inancında.  Stanford Üniversitesi´nden Profesör David Kingsley, ´´İnsan olmanın moleküler temelini keşfediyoruz´´ diyerek araştırmadan duyduğu heyecanı dile getirdi.

Genetik bilimciler, maymun DNA´sındaki bazı parçaların insanlarda neden silindiğinin nedenleri üzerine de düşünüyor.

Daha büyük beyinli bir varlık, penisindeki kemiği neden kaybetsin?

Bilim insanları, penisi kemiksizleşen atalarımızın daha uzun süreli cinsel ilişkiye girerek, bir çift olarak daha çok yakınlaştığını ve çocuk bakımında üstünlük kazandıklarını

düşünüyor.

 


Etiketler : Erkek, Penisi, Kemikli, Miydi?
Yazan : mania  |
8 Nis 2011 Cum   
|  2.561 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...